Pestrosť športových disciplín umožňuje každému nájsť zaujímavý spôsob aktívneho trávenia voľného času. Neexistujú žiadne dôveryhodné výhovorky, že nemáte silu, čas alebo nemôžete. Prakticky každý, bez ohľadu na zdravotný stav či aktuálnu formu, môže podnikať nejakú aktivitu.

Stojí to za to, pretože cvičenie znamená fyzické zdravie aj duševné zdravie. Nejde ani tak o to byť fit, o prispôsobenie sa ideálnej veľkosti, ale predovšetkým o pohodu, predchádzanie mnohým chorobám a výdrž.

Systematická fyzická aktivita umožňuje aj posilnenie imunitného systému, vďaka čomu predchádza spektru vážnych zdravotných problémov, ale aj štandardných jesenných a zimných prechladnutí. Ak ste zranení alebo sa zotavujete, na začiatok stačí chôdza. Nie je to šport, ale ľudia, ktorí často chodia, ochorejú oveľa menej často. Nemajú problémy s nadváhou a neopúšťa ich ani dobrá nálada.

Pilates má veľa výhod

Cvičenia Pilates boli vyvinuté predovšetkým pre ľudí, ktorí sa zotavujú zo zranenia alebo zranenia. V súčasnosti sa veľmi ochotne využíva aj ako doplnok k rehabilitácii. Niet sa čomu čudovať, pretože pilates prináša úžasné výsledky bez rizika zhoršenia zdravia.

Cvičenia sú pomerne jednoduché a mnohí učitelia cvičia motorické úlohy na rôznych úrovniach obtiažnosti. Pilates je preto ideálny ako pre začiatočníkov, tak aj pre ľudí, ktorí sa vracajú do formy, a je tiež skvelým doplnkom dynamickejšieho a náročnejšieho tréningu. Hlavnou výhodou týchto cvičení je posilnenie svalov a chrbtice.

Mimochodom, môžete pracovať na svojom vlastnom držaní tela, čo je užitočné najmä pre ľudí, ktorí väčšinu dňa trávia sedením. Pilates je možné cvičiť vo fitness centre pod dohľadom profesionálneho inštruktora aj doma. Tento systém cvičení je vo všeobecnosti porovnateľný s jogou, aj keď je dynamickejší. Navyše je založený na tanci a izometrických cvičeniach.

Kedy je najlepší čas na cvičenie?

Cvičenie v rôznych časoch dňa má špecifické požiadavky a tiež prináša rôzne výsledky. Preto je dobré sa pred výberom času na tréning zoznámiť s rôznymi variantmi. Ranným cvičením spaľujete viac tuku, preto sa ranný tréning odporúča hlavne chudnúcim.

Hodí sa však aj pre ľudí, ktorí sa radi ráno rýchlo zobudia a energicky pristupujú k svojim pracovným či súkromným povinnostiam. Navyše, cvičiť, keď sa zobudíte, znamená, že spálite viac kalórií počas dňa, pretože váš metabolizmus beží na vyššej rýchlosti ešte hodiny po tom, čo prestanete cvičiť. Ak cvičíte večer, tento efekt nemožno očakávať.

Námaha po práci sa však v mnohých ohľadoch plánuje ľahšie. Potom sa môžete sústrediť na to, aby ste boli aktívni, bez obáv z meškania do práce. Keď máte splnenú väčšinu povinností naplánovaných na daný deň, môžete sa aj pri tréningu viac uvoľniť. Necvičte však bezprostredne pred spaním.

About the author