Diétna kríza zasiahne skôr či neskôr každého. Našťastie existuje niekoľko účinných trikov, ktoré vám pomôžu zvládnuť chuť na sladké maškrty. Sladká chuť je pre človeka základnou energetickou príchuťou. Spájame ho s potešením, podporuje aj tvorbu hormónov šťastia.

Oplatí sa však spoznať tohto „protivníka“ a odlíšiť prirodzenú sladkú chuť, ktorá odlišuje aj mrkvu či proso, od kumulovanej sladkosti obsiahnutej v bielom cukre. Túžba po cukre je spôsobená tým, že po vysadení jednoduchých sacharidov sa telo takmer silou mocou dožaduje ich opätovného návratu do našej stravy. Tento moment však treba jednoducho prežiť, aby ste počkali na väčšiu chuť na jedlá s prídavkom tuku.

Nemali by ste sa toho báť, pretože dobré tuky sú pre človeka ako elixír zdravia. Na to sa oplatí pamätať a namiesto cukru zaradiť zdravé tuky, bielkoviny podporujúce mozog a prospešné sacharidy v podobe zeleniny, ovocia, krúp a celozrnnej ryže.

Hromadná diéta

Aby sme vybudovali správnu svalovú hmotu, musíme veľa vážiť. Diéta na chudnutie je jedálny lístok, ktorý vám umožní pribrať zdravým spôsobom.

Základným znakom takejto diéty je zvýšenie kalorického obsahu jedál, no treba pamätať na to, že strava by aj napriek vysokému kalorickému obsahu mala byť stále zdravá a správne vyvážená. Dôležité sú nielen kalórie, ale aj zdroj, z ktorého pochádzajú. Ďalšie kalórie treba prispôsobiť strave a našim potrebám. Počas redukčnej diéty máte tiež tendenciu jesť viac bielkovín – pomáha to budovať a posilňovať svaly.

Okrem správnej stravy, ktorá vám umožní pribrať, sa pri odtučňovacej diéte často využívajú aj rôzne druhy doplnkov. Dodávajú telu živiny, minerály a vitamíny. Správna strava pre masu však nie je všetko, čo je potrebné na dosiahnutie zamýšľaných cieľov – takáto strava musí ísť vždy ruka v ruke s vhodným tréningom.

Prečo chudé mäso?

Chudé mäso sa odporúča každému: nielen ľuďom, ktorí chudnú, alebo kvôli rôznym druhom musia vylúčiť niektoré produkty, ale aj tým, ktorí sú úplne zdraví. Málokto však vie, že v chudom hydinovom mäse sa nachádza tryptofán – látka, ktorá je potrebná na to, aby telo produkovalo serotonín.

Ak chudé mäso zložíme s nejakými sacharidmi (môže to byť chlieb, zemiaky alebo aj trochu varenej mrkvy), telo dokáže uvoľniť inzulín, vďaka ktorému sa do tela uvoľní serotonín, ktorý môže zlepšiť náladu a relaxačný účinok. Tyrozín sa nachádza aj v chudom mäse. Nájdeme ho aj vo výrobkoch z hovädzieho a bravčového mäsa.

Je zodpovedný za produkciu dopamínu a norepinefrínu – ďalších veľmi dôležitých látok, ktoré ovplyvňujú našu pohodu. Stimulujú organizmus a zlepšujú pamäť a koncentráciu. Ako už bolo spomenuté vyššie, mäso je tiež dobrým zdrojom bielkovín a vitamínu B12 a výberom chudého mäsa si veľa kalórií nezabezpečíte.

About the author