Veľa ľudí, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoj život tým, že schudnú pár kíl, chce svoj jedálniček podporiť cvičením. Je to samozrejme veľmi dobré, ba až nevyhnutné rozhodnutie, pokiaľ vhodne zvolíme tréningovú zostavu.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, brušáky vám nepomôžu zhodiť brušný tuk. Tieto typy cvičení sú silové cvičenia, takže sú zamerané na posilnenie svalov, nie na spaľovanie tukov. Aký je teda najlepší spôsob, ako schudnúť? Mali by ste staviť na kardio tréning. Jeho predpokladmi je zrýchlenie pulzu, vďaka čomu bude telo nejaký čas pracovať na zvýšenú rýchlosť. Medzi tieto typy cvičení patria rôzne druhy skákania, behu, skákania cez švihadlo a všetky ostatné cvičenia, ktoré vyžadujú intenzívny pohyb. Tuk sa spaľuje z celého tela, nielen vybraných partií, preto je nemožné napríklad zoštíhliť len brucho.

Správne zvolený tréning nielen spevňuje telo a posilňuje svaly, ale pomáha aj efektívnemu spaľovaniu kalórií.

Kardio cvičenia – ako rýchlo spáliť kalórie?

Ak chceme schudnúť, mali by sme prejsť nielen na vyváženú a zdravú stravu, ale dať si aj cvičenie, ktoré nám pomôže zbaviť sa tukových záhybov.

Reč je samozrejme o kardio cvičeniach, ktoré sú nevyhnutné, ak chceme schudnúť. Vtedy by sme nemali praktizovať silový tréning zameraný na vyrysovanie svalov, pretože ich nebude pod faldíkmi vidieť. Naproti tomu kardio cvičenia sú založené na zrýchlení pulzu, vďaka čomu telo zvyšuje obrat a spaľuje kalórie. Vzhľadom na vysokú intenzitu tohto typu tréningu má niektoré kontraindikácie. Nemali by ju vykonávať ľudia, ktorí bojujú s kardiologickými problémami alebo majú nadváhu.

Kardio tréning je najlepšie vykonávať vonku. Schudneme nielen kilogramy, ale aj správne okysličíme svoje telo. Tieto typy cvičení môžu obsahovať veľa skokov, takže robiť ich doma nie je vždy dobrý nápad.

Potrebujete krátke cvičenia? Vyberte tabatu

Nedostatok času je výhovorka, ktorá sprevádza mnohých ľudí, ktorí bojujú s kilami navyše. Toto vysvetlenie je však úplne neopodstatnené, čo potvrdzuje tabata, teda tréning trvajúci len … 4 minúty.

Tabata je rýchle, energické cvičenie zamerané na spaľovanie tukov. Vydržia veľmi krátko, ale môžu priniesť pôsobivé výsledky. Vzhľadom na tempo cvičenia sa neodporúčajú ľuďom bojujúcim s nadváhou alebo srdcovými ochoreniami. Pred samotným tréningom by ste mali pamätať na zahriatie, čo pomôže vyhnúť sa zraneniam a zefektívniť neskoršie cvičenia.

Nedostatok času neznamená, že nemôžeme trénovať a schudnúť. Potom by ste si mali zvoliť vhodný tréning, prispôsobený časovým možnostiam. Navyše, cvičenie nemusíme robiť každý deň. Tri alebo štyrikrát týždenne je viac než dosť.

About the author