Účinnosť cvičenia závisí od mnohých faktorov. V prvom rade by ste mali začať robiť niečo pre seba, pretože každý ďalší pasívne strávený deň zvyšuje riziko civilizačných chorôb. O dobrých výsledkoch však môže hovoriť len ten, kto pozná svoj účel. Je len na ňom, akú športovú disciplínu si vyberie a doladí tréningový program.

Treba si teda dobre premyslieť, na čo je školenie určené. Pokiaľ ide o to, ako prekonať trochu prebytočných kíl alebo len urobiť niečo dobré pre seba, môžete začať s nordic walking, veľa chodiť alebo veľa behať. Keď chcete budovať svalové tkanivo, pravdepodobne budete musieť ísť do posilňovne.

Bez ohľadu na tréningové predpoklady musíte byť vždy trpezliví a vytrvalí. Niekedy to nebude jednoduché, no účinky sa skôr či neskôr dostavia. Niekedy stačí počkať a prečkať obdobie pochybností. Tiež sa to stáva prakticky každému. Bohužiaľ, nie každý má dostatočnú vnútornú motiváciu to vydržať.

Domáce cvičenia

Fyzickú aktivitu si môžete zorganizovať sami doma. Táto voľba má mnoho výhod, z ktorých najbežnejšou je úspora času. Do posilňovne musíte ísť autom, čo najmä počas dopravnej špičky nie je jednoduché a určite ani príjemné. Doma si však zacvičíte kedykoľvek.

Stačí vyjsť na terasu alebo aspoň dokorán otvoriť okno. Niektoré aktivity si dokonca nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie či oblečenie. Ako príklad tu poslúži najjednoduchší aerobik. Niekedy sa však oplatí zaobstarať si karimatku, závažia alebo napríklad stepper. Vďaka nim zvládnete viac cvikov v bezpečných podmienkach.

Každá ďalšia záťaž vo všeobecnosti znamená aj viac spálených kalórií. Ak niekto momentálne uvažuje o domácom cvičení, je na mieste upozorniť, že na začiatok je najlepšie využiť podporu trénera alebo inštruktora. Potom môžete na základe jeho návrhov cvičiť aj doma.

Výhody jogy

Joga je stará tisíce rokov. Cvičil sa teda dávno predtým, ako človek začal stavať prvé posilňovacie stroje alebo stavať telocvične. Už samotný fakt, že je stále prítomný v živote ľudí, dokazuje jeho účinnosť. Týka sa to najmä znovuzískania rovnováhy, budovania odolnosti voči stresu, ale aj vytvárania väčšieho povedomia o svojom tele a posilňovania svalov.

To sú nepochybne najväčšie výhody cvičenia jogy. Ak sú ľudia stále ochotní zapojiť sa, pravdepodobne to funguje. Joga si však vyžaduje sústredenie a oddanosť. Nie pre každého je ľahké upokojiť sa, no po chvíli sa harmónia dostaví sama. Treba len vydržať a zostať optimistom. Prejaviť odhodlanie sa oplatí, pretože každá činnosť je jednoduchšia a jednoduchšia.

Telo je uvoľnenejšie, čo sa premieta aj do výkonnejšej psychiky. Každý môže cvičiť jogu svojim tempom aj doma. Na začiatok sa však budú hodiť pokyny inštruktora na hodine alebo na CD.

About the author