V obzvlášť stresujúcich chvíľach negatívne reaguje ľudské telo aj psychika. Objavujú sa problémy so spánkom a koncentráciou, bolesti hlavy a svalov, chudnutie alebo priberanie. Na odbúranie stresu a uvoľnenie tela sa oplatí zvoliť šport.

Pomalý jogging tu dobre poslúži, najlepšie vonku. Môžete behať ráno alebo večer a pustiť si do slúchadiel svoju obľúbenú hudbu, ktorá navyše upokojí vaše nervy. Takýto beh nemusí byť rýchly, môže trvať len niekoľko desiatok minút. Dôležité je však robiť to pravidelne a nevyhýbať sa každodennému cvičeniu. Už po prvom behu cítiť citeľný rozdiel v zlepšení spánku.

prečo? Beh totiž unaví aj telo, ktoré sa chce konečne poriadne vyspať. Uľahčí to aj svalovú relaxáciu. Čerstvý vzduch navyše okysličí bunky a zlepší náladu vďaka kontaktu s prírodou. A čo viac, pri behaní sa produkujú endorfíny, čiže hormóny šťastia. Mozog teda produkuje informáciu, že sa deje niečo dobré.

Je beh bezpečný?

Beh je jednou z najpopulárnejších a najlacnejších foriem fyzickej aktivity. Aspoň si to väčšina ľudí myslí. Aby ste však behali a neublížili si, je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel. Nemôžete len tak vyjsť z domu a utiecť, pretože môžete skončiť vážne zranení, čo si nie každý uvedomuje. Beh si vyžaduje špeciálnu prípravu, ktorá minimalizuje možnosť nebezpečenstva a uľahčí beh v neskoršej fáze.

Po prvé, dobrá tréningová obuv je mimoriadne dôležitá. Bez nich je extrémne ľahké poraniť kolená a chodidlá, čo môže skončiť aj v nemocnici. Topánky by mali byť prispôsobené povrchu, po ktorom beháme. Pretože iné sa používajú na betón, iné na les či piesok. V obuvi sú chodidlá a kolená špeciálne odpružené, čo je mimoriadne dôležité.

Po druhé, je veľmi dôležité pred tréningom zahriať svaly a šľachy. To platí pre každú fázu napredovania. Bez nej nie sú svaly zahriate a je ľahké ich natiahnuť alebo dokonca natrhnúť!

Kto by nemal behať?

Hoci je beh mimoriadne populárny a odporúča sa takmer každému ako liek na nadváhu a nedostatok kondície, ukazuje sa, že nie každý by mal behať. Táto fyzická aktivita je veľmi traumatizujúca, môže spôsobiť vážne zranenie aj po prebehnutí niekoľkých metrov. Kto by teda nemal kandidovať? Pre koho môže byť tento šport nebezpečný?

veľmi obézni ľudia – kvôli veľkej telesnej hmotnosti dochádza pri behu k veľkému tlaku na kolená, ktorý nemusí „vydržať“ a viesť k úrazu. Okrem toho je ohrozené aj srdce, pretože veľmi obézni ľudia sú vystavení vysokému riziku infarktu. Takíto ľudia by mali začať s chôdzou alebo plávaním a po nabratí správnej hmotnosti začať s bežeckým tréningom.

ľudia s veľmi zlou kondíciou – veľa ľudí začína behať po niekoľko- či dokonca niekoľkoročnej prestávke v športe. Mohlo by to skončiť veľmi zle, nielen s kysnutými cestami. Aj tu sa radí postupný nástup aktivity, odporúča sa chôdza, pochodovanie a plávanie.

About the author