Podľa toho, čo od tréningu očakávame, by sme mali v prvom rade zvážiť, aký tréningový plán zvoliť. Všeobecne uznávaným pravidlom v športe je však cvičiť od cca 30 minút do 40 minút denne v jeden deň. Od tohto pravidla sa môžete odchýliť a rozhodnúť sa pre športový tréning aspoň trikrát týždenne, intenzívnejšie.

V počiatočnej fáze tréningu by ste sa nemali namáhať. Je potrebné staviť na ľahšie cviky – ženské kliky alebo kľuky. Aj doma sa oplatí využiť výhody stacionárneho bicykla. Práve tento aeróbny tréning doma môže priniesť skvelé výsledky. Pri takýchto cvičeniach je možné efektívne spaľovať tuk. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky zo všetkých svojich cvičení, mali by ste cvičiť aeróbny tréning miernym tempom po dobu asi 20 až 30 minút.

Do domáceho tréningu sa oplatí pridať nejaké ďalšie disciplíny, ktoré sa budú skvele dopĺňať. Na kúpalisko sa oplatí ísť aspoň dvakrát do týždňa. Vďaka tomu si dokonale vytvarujete postavu a získate dobrú postavu.

Pár slov o aeróbnom tréningu

V prvom rade stojí za zváženie hneď na začiatku, aké aeróbne cvičenia by ste mali do tohto tréningu zaradiť. Typickým tréningom je najmä beh, plávanie a bicyklovanie. Aeróbny tréning môže siahať od týchto aktivít. Na samom začiatku však nemôžete hneď prekonať svoje osobné rekordy. V prvom rade si prečítajte najdôležitejšie rady pre všetkých začiatočníkov v tomto type tréningu.

Určite dobrou zostavou aeróbnych cvikov pre nováčikov na atlase je zdvíhanie nôh v ľahu, zdvíhanie činky pred hrudníkom vykonávané v ľahu. Väčšina telocviční má na tento typ cvičenia to správne vybavenie.

Nie vždy však musíte chodiť do posilňovne. V prvom rade sa môžete rozhodnúť aj pre iný druh pohybovej aktivity. Dobrý aeróbny tréning je aj poobedná prechádzka. V počiatočnej fáze tréningu by ste mali pamätať na nižšiu záťaž.

Povinný strečing pred každým tréningom

Strečing pred a po tréningu je jedným z veľmi dôležitých prvkov pri akomkoľvek cvičení. Prečo by ste na ne mali staviť, čítajte ďalej a dozviete sa o najdôležitejších výhodách strečingu.

Jednou z prvých výhod strečingu je zníženie rizika zranenia. Svaly, ktoré sú stiahnuté, zmenšujú rozsah pohybu. V prípade náhodného náklonu alebo zlej techniky úchopu možno očakávať bolestivú traumu. Ohybnejšie a poddajnejšie telo určite eliminuje riziko zranenia.

Zahrievanie môže byť relaxom pre každého. Toto je určite jedna z tých pokojnejších aktivít. Počas nej môžete zabudnúť na všetky svoje problémy a sústrediť sa len na to, ako môže strečing pred tréningom ovplyvniť úspešný tréning.

Zahrievanie môže v prvom rade zlepšiť váš krvný obeh. Práve vďaka nej sa môžete spoľahnúť na zlepšenie stavu ciev. Akékoľvek svaly, ktoré sú natiahnuté, budú poddajnejšie a flexibilnejšie.

About the author