Proteínové doplnky sú produkty určené pre športovcov a aktívnych ľudí. Obsahujú veľmi vysoké množstvo bielkovín – 100 gramov produktu môže obsahovať až 95 percent bielkovín. Zvyšných 5 % tvoria najmä sacharidy a minerálne soli, ktorých prítomnosť je tiež nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu.

Odkiaľ pochádza taký vysoký obsah bielkovín? Ide o cenné zložky v procese budovania hodnotnej svalovej hmoty.Je potrebné vedieť, že denná potreba bielkovín u človeka je cca 160-180 gramov. Tento dopyt však nedokážeme uspokojiť. Proteínové doplnky sú určené pre ľudí, ktorí potrebujú bielkoviny na budovanie svalov a ľudí, ktorí chcú tieto svaly budovať každodenným tréningom.

Zaujímavosťou je, že proteínové suplementy sú produkty, ktoré využívajú ako športovci cvičiaci silové športy, tak aj ľudia cvičiaci vytrvalostné disciplíny. Živiny tohto typu sú jedným z najkupovanejších produktov. Sú dostupné v športových predajniach.

Čo sú to proteínové doplnky?

Doplnky ponúka veľa výrobcov, a preto sa môžu mierne líšiť zložením. Oplatí sa však poznať ich zloženie, aby sme vedeli, ako môžu podporiť naše každodenné úsilie. Je zrejmé, že doplnky tohto typu obsahujú proteíny – ich objem tvorí až 95 % produktu. Proteíny sú zodpovedné nielen za budovanie trvalej svalovej hmoty, ale aj za inhibíciu katabolických procesov.

Vďaka tomu sú svalové vlákna chránené. Proteíny môžu mať rôzne formy – mliečny kazeín, srvátkový proteín, izoláty.. Srvátkový proteín je najrýchlejšie vstrebateľná látka. 25 minút po požití sa aminokyseliny uvoľnia do krvného obehu. Proteínové izoláty majú najvyššiu koncentráciu čistých bielkovín. Je to tiež jeden z najrýchlejšie vstrebateľných druhov bielkovín.

Ďalšími produktmi tohto typu doplnkov sú sacharidy. Ich malé množstvo nedodá veľké množstvo energie, ale dokáže mierne urýchliť anabolické procesy, a tým – ovplyvniť rýchlosť budovania svalovej hmoty.Ostatnými zložkami proteínových doplnkov sú minerálne soli a vitamíny – umožňujú udržiavať primeranú rovnováhu v ekonomike elektrolytov.

Aký je účinok proteínových doplnkov?

Proteínové doplnky sú produkty určené pre športovcov, ktorí chcú prostredníctvom správnej stravy vybudovať hodnotnú svalovú hmotu. Doplnky poskytujú každý deň veľké množstvo bielkovín, ktoré sú potrebné na budovanie hodnotnej svalovej hmoty. to však nie je jediná výhoda tohto typu produktu.

Zvýšené množstvo aminokyselín znamená, že telo má správne množstvo bielkovín na budovanie svalovej hmoty.Tieto zložky sú tiež potrebné na inhibíciu katabolických procesov. Ich nadmerné pôsobenie môže viesť k úbytku svalovej hmoty.Proteíny sú tiež cennou zložkou pri regeneračných procesoch. Pri užívaní proteínových doplnkov je však potrebné vedieť, koľko a ako rýchlo ľudské telo bielkoviny absorbuje.

V prípade človeka je to len 50 gramov za tri hodiny. Takže na splnenie dennej potreby – asi 150-160 gramov, je potrebné užívať doplnok v troch dávkach, najlepšie v pevne stanovených časoch: ráno, na obed a večer. Dôležité je nekonzumovať ich po ťažkom jedle – môžete tak urobiť pred jedlom alebo po jedle, po dostatočnom čakaní.

About the author