Budovanie hmoty je proces, ktorý trvá dlho a môže vyžadovať veľa úsilia. Vyžaduje si to predovšetkým primerané telesné cvičenie a špecifickú stravu zameranú na budovanie hmoty. Koho najviac zaujíma budovanie hmoty? V prvom rade športovci – kulturisti, ale aj ľudia trénujúci vytrvalostné športy, športovci.
Profesionálni športovci sú vystavení neustálemu úbytku bielkovín v strave a práve tieto sú potrebné na budovanie hodnotnej svalovej hmoty. Prvým pravidlom správneho budovania hmoty je uistiť sa, že prijímate správne množstvo bielkovín. Na tento účel sa oplatí konzumovať ako prírodné produkty, ako mäso či strukoviny, tak aj živiny.
Na každý kilogram tela by mali pripadať asi 2 gramy bielkovín – to je dôležitá informácia. Musia to byť plnohodnotné bielkoviny, teda tie s obsahom aminokyselín – tie sú najdôležitejšie pri budovaní hodnotnej svalovej hmoty. Neustály príjem jedného druhu bielkovín však môže byť rizikový – bielkoviny má zmysel miešať. Pri výbere kondicionéra zvážte zloženie, nie chuť.
Čo je kreatín?
Kreatín je chemická zlúčenina, ktorá vzniká ako výsledok premeny glycínu na nové zlúčeniny. Prirodzene sa nachádza v ľudskom tele. Kreatín sa v tele ukladá na viacerých miestach: v kĺboch, svaloch a chrupavkách. Jeho fungovanie je z ľudského hľadiska mimoriadne dôležité – koordinuje kontrakcie a relaxáciu svalov, umožňuje pohyb konkrétnych častí tela.
Kreatín je tiež zodpovedný za prenos energie medzi bunkami. Množstvo kreatínu sa premieta do množstva ATP vo svaloch. Kreatín je často súčasťou rôznych živín a doplnkov určených pre športovcov. Existuje niekoľko druhov kreatínu. Najpopulárnejší z nich je kreatín monohydrát, ktorý umožňuje naberanie čistej svalovej hmoty
Ďalším je kreatín malát – buduje svalovú hmotu a posilňuje svalovú silu. Horčík chelát zvyšuje pôsobenie kreatínu a kreatín citrát zvyšuje regeneráciu organizmu po tréningu. Je dôležité pravidelne dopĺňať stravu o kreatín v niekoľkotýždňových cykloch. Kreatín treba zapiť veľkou dávkou tekutín.
Čo ovplyvňuje kreatín?
Kreatín je jednou z najdôležitejších chemických zlúčenín z pohľadu športovcov a aktívnych ľudí. ako to funguje? Pôsobenie kreatínu je založené predovšetkým na prenose energie medzi bunkami tela. Hoci sa kreatín v našom tele vyskytuje prirodzene, športovci by ho mali dopĺňať, aby efektívne zvýšili efektivitu svojich svalov.
Kreatín je zodpovedný aj za inhibíciu katabolických procesov, teda zabránenie rozpadu svalových vlákien.Táto situácia nastáva hlavne po intenzívnom športovom tréningu Prečo je pravidelný príjem kreatínu prospešný? V prvom rade bráni prekysleniu svalov, a tým aj vzniku bolestí – to je dôležité pre každodenne cvičiacich ľudí.
Po kreatíne by mali siahnuť aj ľudia, ktorí chcú budovať čistú svalovú hmotu. Táto zmes umožňuje zvýšený prietok vody, vďaka čomu svaly vyzerajú trochu „nafúknuté“. Pri suplementácii kreatínu sa oplatí nezabúdať na úpravu vhodných dávok a jeho príjem v priebehu niekoľkých týždňov.