Budovanie svalovej hmoty je proces, ktorý si vyžaduje čas, pravidelné, správne zvolené cvičenie a správny jedálniček. Priberanie na váhe aj budovanie svalov je možné len s pozitívnou energetickou bilanciou, ktorá sa dosiahne tým, že telu poskytneme tie správne živiny.

V závislosti od štruktúry tela a rýchlosti metabolizmu by sa mal vybrať vhodný doplnok. Gainery (sacharidovo-proteínové prípravky) sú určené pre štíhlych ľudí, ktorí majú problémy s budovaním a udržiavaním svalového tkaniva. Športovci s vyššou telesnou hmotnosťou môžu profitovať z vysokoproteínových doplnkov alebo vyvážených živín.

Proporcionálny čas na tréning a odpočinok plus vhodná strava a suplementácia živinami a vitamínovými prípravkami v krátkom čase vám umožní vybudovať vysnívané svaly. Všetky suplementy treba užívať v súlade s odporúčaniami, vďaka čomu obmedzíme nežiaduce vedľajšie účinky a zvýšime výkonnosť organizmu, zvýšime silu, urýchlime potréningovú regeneráciu a hlavne posilníme anabolické procesy.

Čo sú aminokyselinové živiny?

Aminokyseliny sú základom pre budovanie svalov. Majú významný vplyv na vývoj buniek, rast tkanív a metabolické procesy. Niektoré z aminokyselín si ľudské telo dokáže vyrobiť samo, ide o tzv endogénne aminokyseliny (napr. tyrozín, glutamín, cyrulín), zatiaľ čo zlúčeniny získané z potravy sa nazývajú exogénne aminokyseliny (napr. BCAA, leucín, lyzín).

Užívanie doplnkov s aminokyselinami pri cvičení silových, vytrvalostných, vytrvalostných a silových športov, ako aj pri práci na plastike sa dnes javí ako nevyhnutné. Proteíny, pre ktoré sú aminokyseliny hlavným stavebným kameňom, telo trávi dlhodobo, preto by športovci, ktorí chcú rýchlo utlmiť katabolické procesy a správnu regeneráciu, mali myslieť na vhodnú suplementáciu.

Aminokyseliny sú nevyhnutné pri budovaní čistej svalovej hmoty a pri použití pred a počas tréningu zlepšujú cvičebnú kapacitu a znižujú únavu. Užívané po tréningu urýchľujú regeneráciu svalov. Sú tiež katalyzátorom anabolických zmien.

Proteínové doplnky pre aktívnych ľudí a ďalšie

Proteíny sa nachádzajú vo všetkých živých organizmoch. Sú základnými stavebnými kameňmi našich buniek. Možno ich nájsť v mnohých potravinách. Obsahujú ich tučné ryby, mäso, syry, vajcia, ale aj tuniak a hydina. Potreba bielkovín v tele je veľmi vysoká.

Ľudia, ktorí sa nestarajú o svoj jedálniček, konzumujú spravidla len asi 1/5 jeho odporúčanej dennej dávky. Vyplnenie medzier je dôležité najmä pre športovcov. Mnoho kulturistov užíva špeciálne proteínové doplnky, ktoré sa vyznačujú veľmi vysokou stráviteľnosťou. Pomáhajú budovať čistú svalovú hmotu a regenerovať svaly po namáhavom cvičení v posilňovni.

Proteínové doplnky vyplnia medzery vyplývajúce z čoraz intenzívnejšieho a častejšieho tréningu. Posilnením anabolických procesov uľahčia dosiahnutie plánovanej postavy. Tento typ proteínových doplnkov sa odporúča nielen športovcom, ale aj tým, ktorí trpia jeho chronickým nedostatkom. Často sa ukazuje, že je to jednoduchší spôsob, ako sa vysporiadať s týmto typom problému, ako udržiavať vyváženú stravu.

About the author