Príprava tréningového plánu sa môže zdať jednoduchá len na prvý pohľad. Musíte brať do úvahy množstvo rôznych faktorov, ktoré môžu ovplyvniť náš výkon alebo silu. Netreba zabúdať ani na to, že naše možnosti budú každý deň iné.

Aby tréning prebiehal bez porúch spôsobených dočasnou indispozíciou a bol zakaždým rovnako účinný, oplatí sa zaobstarať si kvalitný sacharidový alebo sacharidovo-bielkovinový doplnok, ľudovo nazývaný gainer. Vďaka systematickému užívaniu tohto prípravku telo rýchlejšie buduje svalovú hmotu, pretože vláknam je neustále dodávané správne množstvo energie. Sacharidové doplnky pozostávajú zo sacharidov s rôznou dĺžkou reťazca, jednoduché sacharidy sa ľahko vstrebávajú a tie, ktoré dodajú energiu neskôr, komplexné sacharidy.

Glukóza a dextróza sa dostávajú do svalov niekoľko okamihov po konzumácii živiny a podporujú tvorbu glykogénu, teda látky, ktorá dodáva silu a vytrvalosť. Potom sa uvoľnia komplexné sacharidy s vysokým glykemickým indexom, ako je maltodextrín.

Komplexná podpora tréningu

Konzumácia rôznych druhov suplementov je u ľudí praktizujúcich silové športy veľmi bežná. Zvyčajne ide o prípravky zamerané na dodanie správneho množstva energie. Musí to byť čistá energia a bolo by mimoriadne ťažké zakomponovať ju do bežného domáceho jedla.

Keratínové doplnky sú vytvorené s ohľadom na športovcov a ľudí aktívne športujúcich. Ide o produkty určené na použitie len v tréningové dni, pretože ich hlavnou úlohou je obnova energetických zásob. Keratín je chemická zlúčenina, ktorá podporuje rozvoj svalov, zvyšuje ich silu a vytrvalosť.

Zaujímavo pôsobí aj na zníženie prahu únavy, čo sa priamo premieta do dĺžky cvičenia. V živinách je najčastejšie vo forme monohydrátu, pretože je to najľahšie stráviteľná forma. Potvrdený je aj vplyv kreatínu na proces regenerácie svalov. Vlákna sú dobre vyživované, takže je brzdený katabolizmus, ktorý spôsobuje stratu svalovej hmoty.

Rýchla regenerácia po tréningu

Intenzívna fyzická námaha – nielen tá, ktorá súvisí s tréningom v posilňovni – vyčerpáva telesné zásoby všetkých predtým nahromadených živín. Dochádza nám energia a vo svaloch prebiehajú katabolické procesy. Aby sa to nestalo, je najlepšie sa na to dôkladne pripraviť vopred, teda ešte pred cvičením.

Stojí za to zostaviť si jedlo, ktoré budeme jesť po skončení tréningu. Ideálne by mala pozostávať zo sacharidov s vysokým glykemickým indexom a ľahko stráviteľných bielkovín. V situácii, keď si nedokážeme zabezpečiť bežný pokrm, je však najlepšie siahnuť po doplnku po tréningu, ktorý dodá našim svalom tú správnu dávku energie.

Väčšina cvikov po tréningu je zostavená tak, že obsahuje ako jednoduché cukry, tak aj rýchlo stráviteľné bielkoviny na ukojenie prvého hladu, ako aj sacharidy s nízkym glykemickým indexom a bielkoviny, ktoré sa pomaly vstrebávajú. Vďaka takémuto zloženiu sa už nemusíte obávať, či ste si istí, že si zaobstaráte všetko potrebné.

About the author