Proteínové doplnky tvoria obrovský segment produktov určených pre športovcov. Záujem o tento typ produktov vyplýva predovšetkým z ich komplexnej obsluhy a bezpečnosti používania. kto najčastejšie siaha po proteínových doplnkoch?

Sú to určite kulturisti a športovci, ktorí chcú budovať hodnotnú svalovú hmotu. Čo obsahuje proteínové doplnky? Ide o rôzne druhy bielkovín: izoláty, hydroizolačné materiály, mliečny kazeín. Každý z nich má trochu iné vlastnosti a vstrebáva sa v rôznych časoch – môže byť dlhší alebo kratší. Tieto doplnky tiež obsahujú sacharidy. Ich množstvo je oveľa menšie – a ich hodnota dosahuje 10-15% objemu produktu.

Ďalšie zložky v zmesiach sú mikroživiny a minerálne soli. Čo je úlohou proteínových doplnkov? V prvom rade poskytuje správne množstvo stavebných látok pre svaly, ale tiež brzdí katabolické procesy. Živiny sú navrhnuté tak, aby podporovali telo. Nájdeme ich v športových predajniach.

Ako užívať proteínové doplnky?

Proteínové doplnky sú jedným z najpoužívanejších potravinových produktov určených pre športovcov. Ich pôsobenie je mimoriadne široké, preto ich využívajú ako športovci, kulturisti, tak aj vytrvalostní športovci.Pre športovcov záleží predovšetkým na budovaní hodnotnej svalovej hmoty. Dôležité je aj predĺženie doby svalovej práce.

Každodenným intenzívnym tréningom sú svaly vystavené mikropoškodeniu. tento proces účinne spomaľuje budovanie hodnotnej svalovej hmoty. Použitie proteínových doplnkov má poskytnúť telu dostatok bielkovín na kompenzáciu jeho nedostatkov. Pri regeneračných procesoch je potrebná aj ďalšia časť bielkovín.

Príjem proteínových suplementov musí byť premyslený.Dávky by mali byť správne prispôsobené ako hmotnosti hráča, tak aj spôsobu cvičenia. Konzumácia doplnkov by mala prebiehať pravidelne. Najčastejšie je to 2-3x denne v závislosti od ich zloženia. Živiny sú dostupné vo forme práškov, ktoré sa potom musia rozpustiť.

Doplnky HMB – užitočné pre samotný proteín

Spomedzi množstva živín a doplnkov stravy dostupných na trhu sú veľmi obľúbené tie s prídavkom HMB, ktoré majú špeciálny vplyv na budovanie a ochranu svalov.
Skratka HMB znamená Hydroxy Methylbutyrate. Je to jedna z organických chemických zlúčenín, ktoré sú výsledkom procesu proteínového katabolizmu. Má jednoduchý, bezpečný účinok, obzvlášť cenný pre tých, ktorí intenzívne budujú svalové tkanivo.

Pravidelná konzumácia doplnkov s HMB v odporúčaných množstvách má pozitívny vplyv na svalovú hmotu. V prvom rade urýchľuje jeho rast a uľahčuje prácu na ňom, pretože umožňuje dlhšie trvanie účinkov. Zvyšuje tiež vytrvalosť svalov, takže umožňuje vyhnúť sa zraneniu a v prípade zranenia urýchľuje rehabilitačné obdobie a zabraňuje tomu, aby svaly dlhodobo trpeli jej následkami.

Práca na svalovej hmote si často vyžaduje špeciálnu pomoc. Živiny s obsahom HMB v zložení budú v tomto prípade určite dobrou voľbou. Oplatí sa opýtať na ne skúseného predajcu.

About the author