Keď je naše nadšenie pre tréning a cvičenie všeobecne také veľké, že nevieme, kedy prestať, nastáva fenomén známy ako pretrénovanie. Tento stav sa u človeka prejavuje chronickou únavou, bolesťami svalov a kĺbov a celkovou fyzickou a psychickou slabosťou.

Pretrénovať sa môžeme napríklad intenzívnym cvičením po dlhšej prestávke, ktorá spôsobila pokles našej fyzickej kondície. Navyše si môžete privodiť aj zranenie, ktoré nás vyradí z tréningu na dosť dlhú dobu rehabilitácie. Aby ste sa vyhli pretrénovaniu, musíte si v prvom rade zmerať sily so svojimi zámermi, pretože bez dlhého tréningu a ponechania tela v zanedbanom stave je náhle skok do tréningu a intenzívne a s množstvom opakovaní cvičiť jednoduchou cestou. k pretrénovaniu a bolestivým zraneniam.

Gradovaním intenzity tréningu a toho, ako cvičíme, určite predídete nepríjemným následkom. Stojí za to pamätať na to, keď začínate s tréningom po dlhšej prestávke.

Na čo nezabudnúť po tréningu?

Tréning, bez ohľadu na to, s akou frekvenciou a s akou účinnosťou, sa riadi vlastnými pravidlami, ktoré musíme dodržiavať, ak z neho chceme mať úžitok. Často sa stáva, že po tréningu pociťujeme hlad, čo je prirodzený jav a jeho vzhľad znamená, že naše telo spaľovalo energiu zo žalúdka a následne pokračovalo v spaľovaní nahromadeného tukového tkaniva.

Je rozšírený názor, že po tréningu už nemôžete nič jesť, pretože námaha počas tréningu vyjde nazmar a všetko vyjde nazmar. Nič nemôže byť chybnejšie! Hlad je prirodzený reflex tela na spálenú energiu počas cvičenia.

Po tréningu môžete jesť čo najviac jedla, no pamätajte na to, že by malo byť relatívne ľahko stráviteľné a malo by to byť niečo, čo zaženie náš hlad, no nezasýti. Okrem toho by sme pri tréningu samozrejme mali pamätať na naťahovanie svalov, pretože nedostatok tohto prvku sa na druhý deň určite prejaví na našej pohode a bolestiach svalov.

Tréning by sa mal zmeniť

Tréneri vám odporúčajú upraviť svoj tréningový plán. Ak trénujete s profesionálnym osobným trénerom, potom je zodpovedný za zmeny. Prispôsobuje ich aj schopnostiam a tréningovým predpokladom klienta. Väčšina ľudí však cvičí sama.

A práve im treba pripomenúť, že efektívny tréning v dnešnej dobe bude časom prinášať čoraz menej výhod. Svaly si zvyknú a psychika nudí. Toto sú dva hlavné dôvody, prečo by ste mali každých pár mesiacov niečo zmeniť. Vo všeobecnosti to nie je jednoduché. Niektorí stážisti si zvyknú na určité činnosti.

Iní nechcú hľadať nové spôsoby, ako zostať vo forme. V takýchto situáciách pomôže na začiatku spomínaný osobný tréner alebo na úvod zaviesť aspoň malú zmenu. Tréning má tak opäť šancu stať sa inšpiratívnou aktivitou, z ktorej človek ani žmurkne. Je ťažké si predstaviť, že niekto robí roky rovnaké cviky a stále to robí rád.

About the author