Nemožno poprieť, že kreatín je jedným z najpopulárnejších spomedzi všetkých dostupných doplnkov stravy. Ide o legálnu látku, ktorá stimuluje anabolické procesy a pomáha budovať čistú svalovú hmotu. Môže to niekto použiť?

Čo si vybrať? Kreatín prichádza v niekoľkých formách, ktoré sa líšia stupňom absorpcie a rozpustnosti. Aby ste nestratili veľa kreatínu v tráviacom systéme, odporúča sa kreatínetylester. Jeho koncentrovaná dávka sa dostane do svalov, ktoré môžu naštartovať svoju činnosť a zvýšenou hydratáciou buniek im dať signál k rastu.

Je kreatín bezpečný? Je to jediné legálne anabolikum, preto je to bezpečné riešenie. Odporúča sa užívať v cykloch, ale štúdie nepreukázali žiadne poškodenie zdravia u ľudí, ktorí pravidelne užívajú kreatínové doplnky. Nemali by ich užívať ľudia s ochoreniami obličiek a gastrointestinálnymi poruchami. Neodporúča sa ani ľuďom s problémami vyplývajúcimi z hypertenzie.

Ochrana kĺbov pomocou doplnkov

Pri systematickom tréningu, zdvíhaní činiek a vykonávaní veľkého počtu opakovaní naše telo pracuje veľmi intenzívne. Po cvičení si vyžaduje regeneráciu, aby bol pohybový aparát pripravený na ďalší tréning. Pozor by sme si mali dávať najmä na stav našich kĺbov.

Prospešný glukosamín – Prítomnosť glukozamínu v doplnkoch stravy umožňuje vyhnúť sa pretrénovaniu kĺbov, zlepšuje ich stav a znižuje bolesť v prípade úrazu. Okrem posilnenia kĺbov pôsobí glukosamín na procesy syntézy kolagénu. Výživové doplnky umožňujú regeneráciu kĺbovej chrupavky po intenzívnom cvičení.

Prídavok chondroitínu – Okrem glukozamínu by sa mal na zozname zložiek dobrého kĺbového prípravku objaviť aj chondroitín. Jeho správne množstvo je zodpovedné okrem iného aj za správne odpruženie kĺbov. Zlepšuje odolnosť kĺbov a kostí, čím znižuje riziko poškodenia. Vhodný doplnok zvyšuje odolnosť kĺbov a zlepšuje ich pohyblivosť. Vďaka tomu sa rýchlejšie regenerujú a sú menej náchylné na zranenia.

Obsah kofeínu v doplnkoch výživy

Kofeín pôsobí povzbudzujúco, podporuje koncentráciu a je nenahraditeľný, keď máme duševnú prácu a chýba nám energia. Pitie kávy je rituál takmer každého z nás. Medzitým sa kofeín používa aj v doplnkoch. Akú akciu zobrazuje?

Stimulácia nie je všetko – kofeín nám síce dodáva energiu a pomáha sústrediť sa, no toto nie sú jeho jediné výhody. Podporuje tiež spaľovanie tukov, čo spôsobuje zvýšenie telesnej teploty. Používa sa v suplementoch, ktorých úlohou je pomôcť nám bojovať so zbytočnými kilogramami. Veľmi často je zložkou takýchto prípravkov guarana, ktorá je prirodzeným zdrojom kofeínu. To vám umožňuje rýchlejšie spaľovať tuk pomocou tuku ako zdroja energie. Vďaka tomu sa zvyšuje naša efektivita pri tréningu.

Bezpečnosť – Zatiaľ čo pitie kávy je sotva hrozbou, pretože predávkovanie nie je jednoduché, užívanie doplnkov stravy môže byť pre niektorých ľudí rizikové. Výživové doplnky obsahujú koncentrovanú dávku kofeínu, ktorá sa neodporúča ľuďom, ktorí majú problémy s obehovým systémom.

About the author