Aby bol náš tréning efektívny, stojí za to myslieť na to oveľa skôr a zaviesť zmeny v stravovaní. Dobrá strava vám pomôže vybudovať si postavu. Okrem toho by tréningu mala predchádzať rozcvička.

Strava pred tréningom – Ak plánujeme budovať hmotu, naša strava by mala byť bohatá na bielkoviny a sacharidy. Vďaka tomu telo dostáva zložky potrebné na budovanie hmoty a potrebnú energiu. Stravu sa oplatí doplniť suplementmi, vďaka ktorým si zabezpečíme prebytok aminokyselín a budeme ich môcť využiť na budovanie svalového tkaniva.

Rozcvička – každému tréningu by mala predchádzať rozcvička. Na cvičenie sa odporúčajú strečingové cvičenia, aby boli vaše svaly a kĺby pripravené na cvičenie. Zahrievanie by malo zahŕňať cvičenia na zahriatie svalov. Nezahriatie môže zvýšiť riziko zranenia. Ak zabudneme svaly pripraviť, môžeme ich pretrénovať a musíme na chvíľu prestať cvičiť.

Realizácia tréningového plánu

Správne pripravený tréningový plán by mal byť zavedený systematicky, aby sme po čase mohli pozorovať účinky nášho tréningu.

Ako urobiť plán? – Tréningový plán by mal vychádzať z toho, aké výsledky chceme dosiahnuť. Ak je naším cieľom budovanie hmoty, volíme iné cvičenia ako tie, ktoré umožňujú vyrysovanie pôsobivých svalov. Netreba zabúdať ani na rozcvičku, bez ktorej hrozí pri každom tréningu poškodenie svalov či zranenia kĺbov.

Kde cvičiť? – Tréningový plán by mal zahŕňať pravidelné cvičenie. Môžeme sa rozhodnúť, že si ich vyrobíme doma, ak máme vhodné vybavenie. Môžeme sa tiež rozhodnúť pracovať na svojej postave v posilňovni. To môže byť výraznou pomocou, ak dobrodružstvo s tréningom ešte len začíname a sami si nevieme vybrať cviky. Posilňovňa nie je len správne vybavenie, ale aj pomoc osobného trénera, ktorý nám vytvorí tréningový plán a poradí so stravovaním a správnou suplementáciou.

Kde získať tréningový plán?

Dobrý tréningový plán vám umožňuje dosiahnuť cieľ rozsiahlych svalov. Kde získať správnu zostavu cvikov?

Aké cviky si vybrať? – Správne zvolené cviky umožňujú budovať svalovú hmotu alebo vyrysovať krásne svaly. Spočiatku sa musíme zamerať na tréning, ktorý nám umožní premeniť skonzumované bielkoviny a sacharidy na energiu a svalové tkanivo. Nie je to o priberaní a naberaní tuku, ale o budovaní svalov. Vyrysovanie svalov na druhej strane znamená prekonať zbytočné tukové tkanivo a vyformovať postavu. Ide o inú zostavu cvikov ako tú, ktorú by sme mali dodržiavať pri budovaní hmoty.

Ako urobiť plán? – Tréningový plán si vieme spraviť sami. Je však potrebné vedieť si vybrať správne cviky. Ak si nie sme istí, môžeme použiť informácie na webe. Okrem toho vieme získať tréningový plán s pomocou osobného trénera. Osoba zamestnaná v posilňovni nám môže pomôcť zostaviť plán a pravidelne cvičiť.

About the author