Hoci význam zinku pre zdravie a krásu bol objavený už v staroveku, dnes sa už len zriedka spomína, že ide o jeden z hlavných mikroživín, ktoré by sme mali nájsť v našej každodennej strave. Mnohí z nás ani len netušíme, za koľko funkcií je tento málo známy prvok zodpovedný.
Zinok je zodpovedný za správne fungovanie takmer dvesto enzýmov v našom tele, vrátane štruktúry bielkovín, štruktúry DNA a bunkového delenia. Prvok tiež výrazne ovplyvňuje prácu hormónov, reguluje prácu štítnej žľazy a pankreasu, ukladá inzulín, podieľa sa na premene tyroxínu na triodtyronín. Nedostatok zinku môže viesť k mnohým poruchám, vrátane zníženia fungovania imunitného systému.
Nedostatky tejto mikroživiny v tele sa dajú ľahko zistiť: objavia sa kožné problémy, začnú sa lámať vlasy a nechty. Dospelý muž potrebuje asi 15 mg zinku denne. Je ľahké uspokojiť túto potrebu, siahnuť po chudom mäse, vaječnom žĺtku, klíčkoch, morských kôrovcoch, orechoch. Posilniť telo môžete aj vhodným doplnkom stravy.
Zinok je pre zdravie veľmi dôležitý
Je to jeden z najdôležitejších minerálov. Keď je jej málo, naše telo vážne zlyháva. Poďme sa na to pozrieť bližšie.
Aká je úloha zinku?
Mnoho žien spája zinok predovšetkým s krásnou pleťou. Vďaka tomuto prvku vyzerá naša pokožka zdravo a pekne. Jeho dôležitou úlohou je aj starostlivosť o našu intelektuálnu výkonnosť. Ak v našej strave nechýba, poruchy pamäti nebudú naším problémom. Zdôrazňuje sa úloha zinku v prevencii senilnej demencie. Tiež hrá dôležitú úlohu vo fungovaní nášho imunitného systému.
Dôsledky nedostatku
Keď je naše telo ochudobnené o zinok, objavia sa depresie a nespavosť. Typické sú aj poruchy pamäti a koncentrácie. Vykonávanie činností, ktoré doteraz neboli ťažké, sa stáva únavným, únavným a často až nemožným. Objavujú sa časté vírusové a bakteriálne infekcie.
Zinok zlepší vaše zdravie
Pre udržanie zdravia je potrebné dodať telu cenné minerály. Sú nevyhnutné pre fungovanie nášho tela, podporujú činnosť orgánov, dohliadajú na tvorbu enzýmov, regulujú procesy prebiehajúce v tele. Jednou z dôležitých mikroživín je zinok.
Hoci patrí medzi stopové prvky, v ľudskom organizme hrá dôležitú úlohu. Podieľa sa na syntéze bielkovín, reguluje svalovú kontraktilitu a tiež na produkcii inzulínu. Zinok má vplyv na duševnú výkonnosť a tiež má silný vplyv na imunitný systém. Ľudia, ktorí sa cítia slabí, prechladnutí alebo spozorujú kožné problémy, by sa mali pozerať na stravu z hľadiska minerálov a zinku.
Zinok je možné užívať vo forme suplementu, no netreba zabúdať, že je zložkou mnohých potravín v každodennej strave. Nájdeme ho v pšeničných klíčkoch, mandliach, fazuli, bravčovej pečeni, pečienke či zelenom hrášku.