Mnoho ľudí z náboženských dôvodov neje mäso ani živočíšne produkty. Chodia však do posilňovne alebo cvičia vo fitness kluboch, no na príjem ďalších živín často rezignujú. Je to preto, že obsahujú okrem iného bielkoviny pochádzajúce zo zvierat, ako napríklad extrakty zo srvátkových bielkovín. Výrobcovia prípravkov podporujúcich rast svalovej hmoty však mysleli aj na túto cieľovú skupinu.

Riešením týchto problémov sú prípravky s obsahom bielkovín rastlinného pôvodu. Najčastejšou náhradou „tradičných prípravkov“ sú tie s obsahom sójových bielkovín. Početné vedecké štúdie potvrdzujú, že prispievajú k budovaniu svalovej hmoty takmer rovnakou mierou ako bielkoviny pochádzajúce z procesu spracovania srvátky. A čo viac, suplementy na báze rastlinných bielkovín ukladajú prebytočnú energiu vo forme tukového tkaniva v oveľa menšej miere. Je to spôsobené tým, že sójové proteínové prípravky neobsahujú cholesterol, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje ľudský organizmus.

Ďalšou výhodou „vegetariánskych“ doplnkov je, že obsahujú prírodné izoflavóny. Látky z tejto skupiny účinne bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov. Zabraňujú tak degeneratívnym procesom, ktoré ničia bunky, a tým obmedzujú ich predčasné starnutie.

Ďalšou nemenej dôležitou vlastnosťou, ktorá hovorí za užívanie bielkovín rastlinného pôvodu je, že telu dodajú množstvo vitamínov a mikroelementov. Vyskytujú sa prirodzene, okrem iného v sójových bôboch, a proces výroby doplnkov prebieha tak, aby o tieto cenné zložky neprišli. Vďaka tomu nie je potrebné užívať ďalšiu suplementáciu vo forme kapsúl s obsahom uvedených zložiek.

Vedecké štúdie tiež ukázali, že látky obsiahnuté v strukovinách, z ktorých sa doplnky vyrábajú, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. V kombinácii s pravidelným cvičením pomáha vyhnúť sa infarktu alebo mozgovej príhode.

Keď je športovec vegetarián – doplnky

Vegetariánstvo si môžeme zvoliť zo zdravotných dôvodov, ideologických dôvodov alebo preto, že nám jednoducho nechutí mäso. Keď však pravidelne športujeme alebo cvičíme v posilňovni, stojí za zváženie, kde doplniť telu potrebu potrebných zložiek – vitamínov, minerálov a bielkovín.

Na pomoc nám môžu prísť doplnky, dostupné v špecializovaných predajniach. Výživové doplnky pre športovcov s vysokou koncentráciou bielkovín priaznivo ovplyvnia svalový tréning. Rýchlejšie vymodelujeme siluetu, na ktorej nám záleží. Takto dodaný proteín sa stane stavebným kameňom pre svaly.

Dopyt po nich stúpa najmä pri silových športoch a je stanovený na cca 2g denne na kilogram telesnej hmotnosti. Keď sa vzdáme jedenia mäsa, oplatí sa siahnuť aj po prípravkoch či potravinách, ktoré doplnia železo a ďalšie mikro a makro prvky. Jedlá bohaté na obilniny, strukoviny a vhodné doplnky nás udržia dlho zdravé a fit!

Sójový proteín, zeleninový doplnok stravy

Suplementácie stravy sa nemusia úplne vzdať ľudia s poruchami trávenia laktózy alebo tí, ktorí ju kvôli svetonázoru nekonzumujú. Týka sa to najmä ľudí, ktorí pravidelne trénujú v posilňovni, ktorí chcú budovať svalovú hmotu. Ako náhradu môžu použiť prípravky s obsahom sójového proteínu.

Štúdia vykonaná viacerými centrami ukázala, že rastlinné bielkoviny ovplyvňujú stavbu beztukového svalového tkaniva v podobnej miere ako bielkoviny získané z mlieka. Okrem toho skupiny užívajúce sójový proteín vykazovali menej závažné účinky oxidačného stresu. Izoflavóny obsiahnuté v sójových proteínoch chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Vďaka tomu odďaľujú starnutie buniek a sú prevenciou chorôb, ako je cukrovka, ateroskleróza a artritída.

Látky obsiahnuté v sójových bielkovinách ovplyvňujú aj znižovanie cholesterolu v krvi. Okrem toho sú tieto bielkoviny zvyčajne sprevádzané ďalšími živinami ako vláknina, zdravé nenasýtené tuky, ale aj množstvo vitamínov a minerálov.

About the author