Kĺby sú dôležitým prvkom ľudskej kostry – poskytujú schopnosť ohýbať sa a narovnávať, ako aj vykonávať špecifické pohyby. Výkonnosť kĺbov vyplýva nielen z veku, ale aj z prítomnosti mnohých cenných živín a chemických zlúčenín, ktoré by mali byť súčasťou našej každodennej stravy. Je dôležité, aby u športovcov boli dodatočne dopĺňané – pravidelným tréningom a fyzickou námahou sa výrazne znižuje výkonnosť kĺbov a chrupaviek a sú vystavení mnohým zraneniam.

Aby ste predišli takejto situácii, venujte pozornosť prítomnosti zložiek, ako je kolagén a glukozamín vo vašej každodennej strave. Športovci by mali siahnuť po živinách a doplnkoch stravy s obsahom týchto zlúčenín. Nájdeme ich predovšetkým v predajniach venovaných športovcom. Ďalším spôsobom, ako zabojovať o zdravé kĺby, je správne ich pripraviť na prácu či tréning – dôležité je ich zahriatie a správne natiahnutie, aby nedošlo k zraneniu.

Výživové doplnky súvisiace s tukom

Väčšina diét je založená na takmer úplnom vylúčení tukov. Môžete plytvať kalóriami, ale tuky sú pre naše zdravie nevyhnutné. Ich hladinu môžete doplniť vhodne vybranými doplnkami stravy.

Zdravé tuky – zoširoka povedané, tuky môžeme rozdeliť na nasýtené a nenasýtené. Nasýtené, prítomné v hamburgeroch, hranolkách a všetkých druhoch bravčových kolien sú pre naše zdravie nebezpečné. Spôsobujú nielen obezitu, ale aj zvyšujú hladinu testosterónu a upchávajú tepny. Nenasýtené tuky, tie z rýb a olivového oleja, majú prísady, ktoré ovplyvňujú stav našej pokožky, vlasov a nechtov, ako aj regeneračné vlastnosti buniek.

Suplementy – je potrebné doplniť telesné zdroje z hľadiska nenasýtených tukov. Ak chceme užívať doplnky stravy s obsahom zdravých tukov, v ich zložení môžeme očakávať olej z treščej pečene, vitamíny A, D a E.

Nádherný doplnok rozvinie vaše svaly

Jedným z najlepších a najúčinnejších doplnkov stravy je kreatín. Používa sa už viac ako 50 rokov, zvyčajne s veľmi dobrými výsledkami. Je to tiež jediné legálne anabolikum. Špecialisti porovnávajú účinok kreatínu so steroidnými cyklami. Tie však majú veľké vedľajšie účinky. Kreatín ich nemá.

Táto prirodzená aminokyselina sa vyskytuje v ľudskom tele a vzniká tam pri metabolizme. Je syntetizovaný z arginínu, metionínu a glycínu a nachádza sa predovšetkým vo svaloch a kĺboch. Kreatín ako kondicionér účinkuje veľmi rýchlo. Už po pár dňoch užívania tohto doplnku sa svaly viditeľne zväčšia a zároveň zosilnia.

Je to preto, že množstvo kreatinínu vo svaloch sa zvyšuje, čo vedie k absorpcii väčšieho množstva vody svalovými bunkami. Telo vtedy rozpozná, že potrebuje urýchliť priberanie a silu. To zlepšuje efektivitu celého tela a umožňuje dlhšie a intenzívnejšie tréningy. Zaujímavým účinkom kreatínu je zníženie náchylnosti na zranenia.

About the author