Kĺby sú obzvlášť náchylné na poškodenie počas tréningu. Najmä ak cvičíme intenzívne, sú naše kĺby vystavené veľmi ťažkej skúške, keď vykonáme niekoľko desiatok opakovaní jedného cviku. Nenechajme sa oklamať, že precvičujú len svaly. Kĺby sú vystavené obrovskej záťaži a niekedy aj treniu.
Navyše vždy existuje riziko, že sa budeme snažiť robiť cviky nad naše sily. Stáva sa to vtedy, keď nemáme dostatok vedomostí, alebo robíme cvičenia bez správneho zamerania, alebo jednoducho nemáme dostatok vedomostí na to, aby sme ich robili správne. Potom budú kĺby trpieť ako prvé. Ak sa zanedbávame a ignorujeme prvé príznaky záťaže kĺbov, môžeme viesť k ich trvalému poškodeniu.
Na čo by ste si teda pri tréningu mali dať pozor? Hlavnou príčinou problémov s kĺbmi je zameranie sa na jeden druh činnosti, ktorý je pre naše telo neprirodzený a náročný (najmä ak trénujeme veľmi intenzívne). Ak budeme napríklad iba behať, môžeme mať problémy s kolenami.
Čo by ste mali vedieť pred cvičením hrudníka?
Pre všetkých amatérov silového tréningu je jednou z najdôležitejších častí tela hrudník. Je to jeden z najviditeľnejších atribútov mužskej sily, a preto trávime veľa času, aby sme mu dodali želaný vzhľad. Pri práci na modelovaní hrudníka sa niektorí stretávame s vážnymi obmedzeniami, a to – stavbou tela vpísanou do našich génov.
Dôvody na začatie tréningu a ciele, ktoré sme si stanovili, budú preto odlišné. Pri tréningu hrudníka môžeme vykonávať klasické kliky, kliky so širokými alebo úzko rozloženými rukami, s rukami v bokoch, na elevácii alebo na jednej ruke a mnohé iné. Efektné budú aj push-upy na madlách – môžeme použiť dve stoličky.
Ak využívame posilňovňu, dobrým cvikom bude stláčanie činky vo vodorovnej polohe. Vždy pamätajte na správne zahriatie (vrátane chrbtových svalov, ktoré sú zapojené pri väčšine cvikov na hrudník) a na oddych medzi sériami cvikov. Využime tiež aspoň jednodňové prestávky, aby si svaly oddýchli.
Spaľovanie kalórií a tvarovanie svalov v bazéne – je to možné!
Plávanie je jednou z najpríjemnejších foriem fyzickej aktivity. Priaznivo pôsobí na chrbticu, zapája veľa svalových skupín, formuje postavu a je tiež dobrým prostriedkom na zhadzovanie zbytočných kilogramov. Odpor vody, ktorý musíme prekonať, núti naše svaly vynaložiť veľké úsilie v prospech nášho tela.
Bezstarostné čľapkanie sa vo vode samozrejme neprinesie očakávané výsledky, no špecifická fyzická námaha – určite áno! Koľko kalórií spálime v bazéne závisí predovšetkým od štýlu, akým plávame. Človek s hmotnosťou 60 kg spáli za hodinu plávania znak alebo znak asi 480 kcal. Za hodinu plávania v motýliku alebo prednom kraule spálime 700 kcal.
Sú to však veľmi náročné plavecké štýly a najlepším riešením je meniť štýl v závislosti od našej výdrže. Pamätajme aj na správnu stravu, ktorá bude sprevádzať náš tréning – zjedzte výživné jedlo asi 2 hodiny pred kúpaliskom a po odchode z vody majte po ruke zdravú maškrtu.