Intenzívna fyzická námaha – a tou je určite silový tréning, ktorý praktizujú kulturisti – si vyžaduje zvýšený príjem vitamínov a iných živín. Najdôležitejší je tu proteín, ktorý – a konkrétnejšie aminokyseliny v ňom obsiahnuté – najviac zodpovedá za rast takzvanej svalovej hmoty.

Vysokoproteínová strava by mala ísť ruka v ruke s tréningom, no ani ten nedokáže poskytnúť telu patričnú hladinu tejto zložky a odhaduje sa, že človek cvičiaci silový tréning by mal skonzumovať až 2 gramy bielkovín na každý kilogram telesnej hmotnosti každý deň (v prípade dospelého muža).

Našťastie tu uvedené množstvo bielkovín môžete bez námahy skonzumovať pomocou špeciálnych proteínových (alebo proteínovo-sacharidových) doplnkov pre športovcov. Sú zdravé a bezpečné pre telo, pokiaľ ich používame v súlade s pokynmi výrobcu. Stojí za zmienku, že proteínové doplnky sú aj množstvom ďalších cenných živín a vitamínov pre telo.

Železo je dôležité pre zdravie

Jedným z doplnkov, bez ktorého sa naše telo nezaobíde, je železo. Práve tento prvok je zodpovedný za to, aby sa v našom tele nerozvinula anémia. Keď chýba, celé telo začne akútne pociťovať jeho nedostatky.

Príznaky nedostatku – ľudia, u ktorých sa objaví nedostatok železa, budú zápasiť so závratmi a bolesťami hlavy. Slabosť a neustále sprevádzajúca ospalosť sú tiež jedným z najtypickejších príznakov tohto stavu. Nedostatok železa ovplyvňuje aj stav pokožky, ktorá začína trochu pripomínať papier. Môžu sa vyskytnúť aj opakované infekcie, ako aj pocity smútku a depresie.

Potrebné množstvo a zdroje – Mali by sme si zabezpečiť aspoň 14 mg železa denne. Niektorí odborníci sa domnievajú, že pre bezpečnosť by sa toto množstvo malo zvýšiť na 18. Kde nájdeme železo? Jej skvelým zdrojom sú čierne ríbezle, červená paprika, ale aj hovädzí steak.

Sú gainery bezpečné pre zdravie?

Mnoho ľudí sa pýta, či gainery skutočne fungujú ako doplnok stravy, univerzálny liek pre športovcov a bezpečný produkt na každodenné použitie. Výrobcovia zabezpečujú, aby ich produkty prešli prísnymi testami, ktoré vám umožnia posúdiť nielen pôsobenie konkrétnych zložiek, ale aj ich účinnosť.

Ak máme stále pochybnosti o zložení gainerov, stojí za to zájsť za lekárom alebo výživovým poradcom a ukázať mu etiketu produktu, ktorý si vyberieme. Ak si nie sme istí, ako gainery fungujú, naše pochybnosti môže vyriešiť odborník na športovú výživu a početní športoví tréneri.

Účinok gainerov ovplyvňuje predovšetkým budovanie skvelej svalovej hmoty – zložky v nich obsiahnuté, ako sú sacharidy či bielkoviny, priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Stojí však za to vedieť, že nadmerný príjem gainerov môže spôsobiť hromadenie telesného tuku, a teda efekt je úplne opačný, ako bol zamýšľaný. Skôr než začneme gainery používať, stojí za to si o nich prečítať viac.

About the author