Fyzická aktivita je najlepší spôsob, ako zostať zdravý, štíhly a cítiť sa skvele. To však nie je všetko – fyzická aktivita umožňuje aj rozvoj vášne, aktívny oddych na čerstvom vzduchu a integráciu s ostatnými. Ako aktivita ovplyvňuje naše telo?

V prvom rade je zodpovedný za okysličenie organizmu, budovanie kondície, zoštíhlenie postavy. Pravidelným športovaním sa naše telo ohybne, svaly sa zahrejú a vnútorné orgány lepšie fungujú. Je to kvôli okysličeniu a rýchlejšiemu prietoku krvi. Stojí za to vybrať si disciplínu, ktorá nám bude prinášať radosť a umožní nám rozvíjať našu vášeň. Čo si vybrať?

Existuje veľa možností: jogging, bicyklovanie, nordic walking, chôdza, plávanie, trekking, bicyklovanie. Je však potrebné pamätať na bezpečnostné pravidlá. Pred začatím tréningu sa oplatí urobiť krátke zahriatie, ktoré vám umožní efektívne zahriať a natiahnuť svaly. Tým sa zabezpečí, že nedôjde k zraneniu.

Treking – efektívny tréning pre každého

Turistika sa stáva čoraz obľúbenejším športom u mladších aj starších ľudí. Netreba sa tomu čudovať – v Poľsku máme na tento druh turistiky výborné podmienky. Poľské pohoria možno rozdeliť na ľahké, stredne ťažké a ťažké, náročné.

Treking je skvelý tréning – je to všeobecný rozvojový šport, ktorý vám umožní budovať si kondíciu, ale aj spoznávať nádherné krajiny a nové miesta s bohatými turistickými hodnotami. Tento druh aktivity sa dá rozdeliť aj na etapy, a preto si priebeh trasy vieme určiť sami. Čo by som mal vedieť pred odchodom?

Je potrebné mať vhodné turistické mapy, záchrannú fóliu, nôž, baterku, zásobu jedla a pitia. Je potrebné použiť aj správny typ obuvi – vhodná bude trekingová obuv s hlbokým dezénom. Toto riešenie umožňuje bezpečný pohyb po nerovnom teréne.

Správne zvolená obuv

Pre zachovanie zdravia nôh a pohodlia pri chôdzi je nevyhnutné mať kvalitnú a pohodlnú obuv. Aké by mali byť pohodlné topánky? V prvom rade priliehajú k nohe, no zároveň sú vyrobené z materiálov, ktoré umožňujú pokožke dýchať.

Topánky by sa mali prispôsobiť našej životnej aktivite, aj práci, ktorú vykonávame. Ak vedieme aktívny život, bude potrebné obuť si vystuženú podrážku, ktorá umožní efektívne tlmenie nárazov od zeme. Podošva sa nemôže opotrebovať príliš rýchlo. Podrážky s polotvrdou štruktúrou sú ako stvorené do mesta, práce, počas aktívnych víkendov – poskytnú komfort, ale aj bezpečnosť chodidla.

Pri defektoch ako sú ploché nohy alebo kurie oká je potrebné používať obuv s vhodnou formou, korekčné vložky. Obuv by mala byť vyrobená aj tak, aby nepremokla, najmä v jesennom a zimnom období. Topánky by mali byť vyrobené z kože – je to jeden z najodolnejších materiálov, ktorý sa prispôsobí aj pokožke.

About the author