Ľudia, ktorí vedú aktívny životný štýl, majú väčšiu potrebu rôznych druhov vitamínov a minerálov. Každodenná strava nie je vždy schopná poskytnúť ich telu v správnom množstve. Športovci a kulturisti by si mali dopĺňať hladinu pravidelným – vždy však podľa odporúčaní výrobcu alebo výživového poradcu – živín a iných druhov doplnkov stravy.

Hlavnou zložkou športovej výživy sú bielkoviny. Je predsa dôležitým stavebným kameňom ľudského tela, preto hrá dôležitú úlohu pri rozvoji svalov a náraste ich hmoty. Dôležitý je aj L-arginín a kreatín, ktorý naopak posilňuje svaly a ich silu a ak sa skombinuje s Beta-alanínom (ovplyvňuje výkonnosť organizmu), tak je jeho účinok dvojnásobný.

Živiny sa líšia svojimi zložkami a ich pomerom. Vyššie uvedené zložky môžu byť použité ako základ. Stojí za to venovať pozornosť tomu, aké vitamíny a ďalšie užitočné prvky, ako je kofeín, sú obsiahnuté vo vybranom doplnku.

Prečo je suplementácia dôležitá?

Doplnky stravy nie sú nič iné ako vitamíny a minerály v tabletách. Mali by sa užívať, keď nie sme schopní poskytnúť tieto zložky v správnom množstve v našej každodennej strave. Vedci čoraz viac znepokojujú, že je to dokonca nemožné – stres, chémia potravín, údržba a predovšetkým nesprávne stravovacie návyky si vyžadujú suplementáciu.

Pred kúpou doplnkov sa oplatí zájsť k lekárovi, ktorý skontroluje náš zdravotný stav a na základe neho (a na základe rozhovoru o našom životnom štýle) určí, ktoré prvky v našej každodennej strave chýbajú. Konzumácia doplnkov samostatne po dlhú dobu môže byť smrteľná. Ak sa telo musí dlhodobo vysporiadať s príliš veľkým množstvom vitamínov či minerálov, môžu sa objaviť problémy napríklad s obličkami. Preto aj keď vám lekár predpíše vitamíny, užívajte ich v množstve odporúčanom lekárom alebo výrobcom doplnku.

Je športová výživa potrebná?

Veľa počúvame o tom, aké dôležité sú doplnky pre športovcov, najmä tých, ktorí sa venujú kulturistike. Veľa sa hovorí o tom, že vďaka živinám dochádza k rapídnemu nárastu svalovej hmoty. Treba však jasne povedať, že to nie je hlavná úloha doplnkov. Sú potom potrebné v prípade častého tréningu, najmä silového?

Hlavnou úlohou športovej výživy je dodať vyčerpaným organizmom vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje v oveľa väčšom množstve ako u ľudí s menej aktívnym životným štýlom. Najmä bielkoviny sú zložkou, ktorá by sa mala prijímať najviac – práve bielkoviny majú doplnkovú funkciu rozvoja svalov. Treba si však uvedomiť, že v prvom rade by ste sa mali snažiť zabezpečiť si všetky potrebné ingrediencie prostredníctvom denného jedla. Až keď sa ukáže, že to nie je možné dosiahnuť, mali by ste použiť živiny. Má byť len doplnkom, nie náhradou za zdravé jedlá.

About the author