Aminokyseliny sú základným stavebným kameňom bielkovín, a teda okrem iného aj našich svalov. Rozlišujeme endogénne aminokyseliny, ktoré si telo prirodzene vytvára, a exogénne aminokyseliny, teda tie, ktoré si nedokážeme sami syntetizovať, preto ich musíme telu dodať.

Strava priemerného človeka, žiaľ, neposkytuje dostatok týchto látok na uspokojenie dopytu po nich. Ešte horšia situácia je u tých, ktorí intenzívne cvičia. Žiaľ, nie vždy dokážeme zabezpečiť správne množstvo aminokyselín samotnou stravou, a to ani v prípade, že počet jedál zvyšujeme cvičením. V takejto situácii nám pomáhajú aminokyselinové suplementy, veľmi často obsahujúce vyvážené množstvá tých najpotrebnejších aminokyselín.

Každý športovec, ktorý chce dosiahnuť úspech vo svojej kategórii na ochranu svalov, ktoré sú pri cvičení neustále poškodené, by sa mal chrániť dostatočným prísunom aminokyselín. Pomáhajú aj chudnúcim ľuďom, ktorí sú na takzvanej „redukcii“, chrániť svaly pred spaľovaním, ktoré nás sprevádza pri každom spaľovaní tukov.

Čo sú BCAA?

Každý športovec chce dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Získavajú sa tvrdou a usilovnou prácou. Aj tí najlepší sa však občas unavia, čo znamená, že napriek najlepším úmyslom sa nám z domu nechce – jednoducho by sme v takéto dni chceli leňošiť.

Aminokyselina tryptofán je zodpovedná za tento stav únavy a presnejšie za jeho vplyv na centrálny nervový systém (CNS). Na zníženie koncentrácie tejto aminokyseliny v krvi, a tým aj jej účinkov na CNS, športovci často používajú BCAA. Ide o aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, medzi ktoré patria okrem iného. valín, leucín a izoleucín. V súčasnosti patrí medzi najčastejšie volenú suplementáciu športovcami.

Okrem pôsobenia na tryptofán pôsobia BCAA aj antikatabolicky, urýchľujú regeneráciu po tréningu a výrazne zvyšujú efektivitu tréningu. Je senzačným pomocníkom nielen pre tých, ktorí chcú dosiahnuť skvelé výsledky svalového rastu, ale aj pre bežných užívateľov, ktorí sa chcú starať o dobrú postavu alebo len schudnúť.

Čo je Glutamín?

Proteín je jedným z najdôležitejších hľadísk pre každého cvičiaceho pri zostavovaní výživového plánu. Budujú nielen svaly, ale aj všetky ostatné tkanivá v celom našom tele.

Proteíny vo svaloch zohrávajú pre telo ďalšiu, špecifickú úlohu – tvoria tkanivovú rezervu dusíka – prvku potrebného na syntézu bielkovín. Ukladá sa vo forme glutamínu – tvorí až 60 % svalových aminokyselín. Keď dôjde ku katabolickým zmenám, naše telo potrebuje tento prvok na syntézu bielkovín v najdôležitejších orgánoch pre prežitie.Ten potom čerpáme zo svalov.

Žiaľ, spôsobuje rozpad našich svalov, na ktorých sme často veľa pracovali. Aby sme sa vyhli takémuto stavu, väčšinou by stačila kvalitná strava, no nie vždy máme čas a možnosť pripraviť si takéto správne vyvážené jedlá. Preto stojí za to porozmýšľať, ako dodať nášmu telu glutamín – aminokyselinu, silné antikatabolikum, ktoré dokonale ochráni naše svaly.

About the author