Veľa ľudí sa prihlási do telocvične, aby si vybudovali krásne tvarované svaly. Často však nemáme žiadny akčný plán. Nasledujúce cviky robíme často úplne bezmyšlienkovite. Na dosiahnutie reálnych výsledkov by však bolo dobré venovať chvíľku presnému definovaniu nášho cieľa – na ktorých stranách chceme pracovať, a celého akčného plánu.

Jednou z prvých základných vecí, o ktoré by ste sa mali postarať pred návštevou posilňovne, je dobrá, správne vyvážená strava. Niekedy sa oplatí začať s jeho užívaním už niekoľko týždňov pred samotným tréningom, dať si čas a zvyknúť si na pre mnohých nový spôsob stravovania. Ďalšia vec je napísať si tréningový plán – v tomto prípade je najlepšie vytvoriť si rozvrh, ktorého by ste sa mali držať.

Pomáha to systematizovať náš tréning. Často sa stáva, že začiatočník cviky robiť nevie, robí ich nesprávne, opakuje tie isté chyby. Aby ste ich napravili, a tým zvýšili efektivitu školenia, stojí za to najať si na začiatku inštruktora alebo jednoducho požiadať kolegov s väčšími skúsenosťami.

Pôsobenie kreatínu

Kreatínový proteín pôsobí v našom tele ako záložný zdroj energie. Ak je množstvo ATP nedostatočné, potom je užitočná zvýšená prítomnosť kreatínu, jeho užívaním sa zvyšuje aj množstvo produkovaného bieleho a jeho rozklad po cvičení sa výrazne spomalí. Vďaka tomu sme menej unavení, nevznikajú bolesti, a tak môžeme na druhý deň opäť cvičiť.

Koľko kreatínu mám užívať?
Počas intenzívneho cvičenia sa odporúča prijať minimálne tri gramy kreatínu denne. Nemá zmysel prekračovať dávku päť gramov. Naše telo jednoducho uvoľnilo nadbytok tejto látky.

Je proteín zdravý?

Proteín je jedným zo základných stavebných kameňov nášho tela. Každá bunka je vyrobená z proteínu. To platí aj pre svalové bunky. Na to, aby nám svaly rástli, musíme okrem stimulácie k práci tréningom zabezpečiť aj dostatočný prísun bielkovín.

Minimálna potreba bielkovín u dospelého človeka by mala byť okolo 0,8 gramu na kg telesnej hmotnosti. Ak chceme zabezpečiť dobrý rast, mali by sme zásobu udržiavať na 1,5-2 g / kg ž. Často si však neuvedomujeme, že zvýšené množstvo prijímaných bielkovín musí ísť ruka v ruke so sacharidmi a tukmi. Pri vysokoproteínovej diéte však musíme pamätať na naše obličky.

Môžeme si ich mimoriadne ľahko a rýchlo poškodiť, ak nedodržíme jedno veľmi dôležité, no jednoduché pravidlo. Napi sa! Mali by ste naozaj veľa piť! Pri zvýšenej hydratácii sa zvyšuje nielen množstvo vyprodukovaného moču – obsahujúceho množstvo látok nepotrebných pre naše telo, ale aj jeho koncentrácia. Je to mimoriadne dôležité, pretože vysokou koncentráciou metabolitov a najmä metabolizmom bielkovín môžeme obličkám spôsobiť trvalé, nezvratné poškodenie.

About the author