Stratám živín sú vystavení nielen športovci v dôsledku každodenného tréningu – sú potrebné aj pre ľudí, ktorí netrénujú profesionálne, ale sú stále aktívni. Doplnenie stravy je primárne zamerané na dodanie potrebných živín do tela.

Výživové doplnky sú dostupné vo forme tabliet, dražé a tiež šumivých tabliet na rozpustenie. Aké úlohy plnia tieto typy produktov? Čo sú doplnky? Doplnkami sú najčastejšie vitamínové sady, určené pre aktívnych ľudí a tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať. Ich hlavnou úlohou je regenerácia organizmu v období únavy, vyčerpania či nedostatku primeranej dávky vitamínov.

Doplnky vám umožňujú vybudovať hodnotnú svalovú kostru. Doplnky stravy sa zvyčajne odporúčajú tehotným ženám, ktoré sú obzvlášť náchylné na anémiu alebo iné ochorenia. Doplnky stravy, vitamínové sady a iné nájdete predovšetkým v lekárňach, ale aj v supermarketoch. Sú dostupné cez pult.

Konzumácia doplnkov stravy

Doplnky stravy sú prípravky, ktoré sa konzumujú na doplnenie stravy o potrebné zložky. Obsahujú množstvo rôznych vitamínov, minerálov, ako aj mikro a makro prvkov. Vďaka tomu môže byť človek zdravší, o to viac, že ​​bežná strava neobsahuje všetky tieto zložky. Musíte ho dopĺňať každý deň, pretože len vtedy budú účinky.

Ide o to mať energiu do života, práce a športu. Doplnkov stravy je v dnešnej dobe veľké množstvo a možno ich rozdeliť do rôznych skupín. Môžu byť doplnkom typickým pre vitamíny, ako aj na chudnutie, zlepšenie metabolizmu alebo typicky pre športovcov.

Pre ženy existujú iné doplnky výživy ako pre mužov, pretože by sa mali starať o svoju postavu, ale zabezpečiť aj kyselinu listovú či horčík. Na druhej strane, muži sa zvyčajne starajú o svoje svaly a tým aj záujem o suplementy. Dajú sa kúpiť najmä v lekárňach, ale existuje aj veľa obchodov so zdravou výživou, kde ponúkajú aj doplnky.

Užívanie doplnkov stravy

Doplnky stravy sú lekárskou pomocou na požiadanie. Užívajú sa vtedy, keď telu chýbajú vitamíny a minerály. Beriete ich cez pult, pretože tak sa predávajú. Ide o vitamíny s rôznymi prísadami, horčík s vitamínom B6, zinok s prísadami alebo súbor mnohých mikroelementov.

Doplnky stravy sú veľmi všeobecný názov, preto ich ľudia nájdu aj v obchodoch so zdravou výživou či v lekárňach. V tomto stave sú to väčšinou prípravky na chudnutie, vyrovnávanie metabolizmu, spaľovanie tukov či obnova svalového tkaniva. Tieto sú oveľa drahšie, ale majú oveľa rýchlejší účinok. Jeden prípravok stoja od niekoľkých až po niekoľko stoviek zlotých.

Len treba vedieť, čo a ako užívať, aby ste si neublížili. Výkon zlepšujú za predpokladu zmeny stravy a športu. Až potom možno povedať, že doplnky fungujú, pretože dopĺňajú každodennú stravu o bohaté zložky, ktoré môžu chýbať. Existujú rôzne doplnky stravy pre každého v rôznom veku.

About the author