Chystáte sa v blízkej budúcnosti zmeniť svoje stravovacie návyky k lepšiemu? Toto je naozaj veľmi dobré rozhodnutie, ktorému môžeme len zatlieskať. Neviete však, aké sú najdôležitejšie pravidlá zdravého stravovania? S týmto problémom zápasí mnoho začiatočníkov, ktorí sa so zdravou výživou doteraz veľmi nebavili.

Čo vám poradíme? Najprv musíte urobiť testy a poradiť sa s lekárom, aby ste s istotou vedeli, že nemáte žiadne choroby. Okrem toho musíte ísť k dietológovi, aby vám stanovil správnu diétu. Musíte tiež dbať na dodržiavanie zdravých stravovacích návykov. Najdôležitejšie pravidlá sú jesť 5 relatívne malých jedál za jeden deň.

Je potrebné ich jesť približne každé 2-3 hodiny. Musíte tiež piť dostatok tekutín, aby bolo vaše telo správne hydratované. Oplatí sa dbať aj na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a správnu regeneráciu. Dodržiavanie týchto pravidiel vám pomôže získať lepšiu postavu a optimálne zdravie.

Emocionálna porucha príjmu potravy

Príčinou porúch príjmu potravy veľmi často nie je nedostatok vedomostí o racionálnom zložení potravín alebo nesprávne stravovacie návyky, ale emocionálne problémy. Hlad je čisto fyzický pocit, pri ktorom sa telo dožaduje jedla, často kvôli špecifickým živinám.

Keď do hry vstúpia emócie, prichádza nutkavé prejedanie sa, nočné jedenie a strata kontroly nad tým, čo pumpujeme do žalúdka. Žiaľ, často príčiny tohto stavu nájdeme v detstve, keď cukríky mali utierať slzy, čokoláda zlepšovala náladu a šiška sa musela zjesť celá, aby to babke nebolo ľúto.

Tieto mechanizmy prenášame do dospelého života a v situácii, keď bol šéf nepríjemný, reagujeme na hnev chutným jedlom. Takto jeme nie to, čo naše telo potrebuje a nie v takom zložení, aké by bolo pre telo odporúčané. V tomto prípade sa odporúča pomoc odborníka, ktorý vám pomôže zacieliť negatívne emócie iným spôsobom.

Ako dlho trvá jesť zdravo, aby ste mali krajšiu postavu?

Mnoho ľudí už pochopilo, že zdravé stravovanie treba praktizovať znova a znova. Stále sa však nájdu ľudia, pre ktorých je len pomyslenie na zmenu stravovacích návykov veľkým trápením. Títo ľudia majú v pláne na chvíľu prejsť na lepšiu diétu a potom sa vrátiť k svojim starým návykom.

Ako dlho teda trvá jesť zdravo, aby ste mali lepšiu postavu a lepšiu výkonnosť tela? V skutočnosti, ak vám záleží na dobrom zdraví, mali by ste raz a navždy zmeniť svoje stravovacie návyky. Ak si myslíte, že sa budete mesiac zdravo stravovať, a potom sa opäť vrátite k starým návykom a naše zdravie to negatívne neovplyvní, tak sa veľmi mýlite.

Ak chcete byť zdraví a fyzicky zdatní ľudia, musíte si naozaj začať uvedomovať, že zdravé stravovanie by malo byť vo vašom živote každý deň, nielen od sviatkov. Potom vaše telo začne fungovať oveľa lepšie a nepôjde o jednorazovú zmenu, ale o neustály trend.

About the author