Na internete a v príručkách zdravého stravovania je veľa rôznych diét. Niektoré z nich boli vyvinuté profesionálmi. Tak tomu bolo aj v prípade diéty, ktorú vyvinul francúzsky lekár a odborník na výživu doktor Pierre Dukan.

Dôležitým prvkom pri chudnutí je riziko jojo efektu. Dukanova diéta má výrazne minimalizovať riziko takéhoto účinku. Táto diéta je rozdelená do štyroch etáp. Prvou fázou je „šoková fáza“. Počas nej je dovolené jesť iba bielkovinové produkty, v ktorých je tuk 4-5%. Odporúča sa piť veľa minerálnej vody a čaju. Môžeme jesť odstredené mlieko a nápoje, ktoré neobsahujú cukor. Táto fáza trvá 5-10 dní.

A potom je čas na „rovnovážnu fázu“. Naďalej jeme proteínové produkty a zeleninu každý druhý deň. Treťou fázou je „fixačná fáza“ – udržiavanie hmotnosti, predchádzanie jojo efektu. Platí pravidlo, že na každý stratený kilogram pripadá 10 dní.

Zaujímavá diéta vyvinutá odborníkom, ktorej cieľom je udržať si určitú hmotnosť. Žiadny jojo efekt.

Dukanova diéta – záverečné fázy

Dukanovu diétu vyvinul francúzsky lekár a odborník na výživu Pierre Dukan. Jeho hlavnými predpokladmi je udržať váhu a zabrániť jojo efektu. Pozostáva zo štyroch etáp. Zamerajme sa na posledné dve.

Predposledným štádiom Dukanovej diéty je „fáza fixácie“. Podstatou je tu udržať váhu na určitej úrovni a pôsobiť proti jojo efektu. Pamätajte, že na každý stratený kilogram pripadá 10 dní. V tejto fáze opäť začíname jesť ovocie, celozrnné pečivo a škrobové jedlá. Pamätajte, že Dukanova diéta je bielkovinová diéta. A bielkoviny sú tu stále najdôležitejšou živinou.

Poslednou etapou tejto diéty sú „bielkovinové štvrtky“. Znamená to, že jeden vybraný deň v týždni jeme len proteínové produkty. A ostatné dni jeme, čo chceme. A hoci sa táto fáza nazýva „bielkovinové štvrtky“, v skutočnosti to nemusia byť štvrtky.

Táto zaujímavá diéta bola vyvinutá s cieľom eliminovať jojo efekt. Schudnúť a udržať si váhu.

Výhody a nevýhody Dukanovej diéty

Pri prezeraní internetu a hľadaní diét sa stretávame s rôznymi diétami. Za zmienku stojí diéta známa ako Dukanova diéta. Vyvinutý profesionálnym dietológom bol vytvorený, aby zabránil jojo efektu. Má to však výhody aj nevýhody.

Aké sú teda výhody a nevýhody tejto diéty? Zamerajme sa na výhody. Takže v počiatočných fázach rýchlo schudneme. Kalórie obsiahnuté v jedle, ktoré jeme, nemusíme počítať. Pri jeho užívaní nepociťujeme hlad. Zaujímavosťou je, že počas používania tejto diéty sa stav pokožky zlepšuje. Takže ako vidíte, niektoré z týchto plusov sú.

Bohužiaľ, táto diéta má niektoré vedľajšie účinky. Túto diétu sprevádza najmä na začiatku zápcha. Ďalším mínusom je nedostatok vitamínov. Najmä vitamín B, C, zinok, meď, selén, PP. A nadmerná konzumácia bielkovín môže zaťažiť vaše obličky alebo pečeň. Okrem toho sú jedlá monotónne a naša pohoda môže výrazne utrpieť. Je teda Dukanova diéta pre mňa? Na túto otázku si musíte odpovedať sami.

About the author