Ako doplniť stravu, aby ste si neublížili? Čerpať z bohatstva vedcov, ktorí vyvíjajú neustále sa zvyšujúce množstvo a kvalitu živín a doplnkov stravy pre športovcov? V prvom rade sa v mnohých výživových príručkách dočítate, že napríklad profesionálni športovci by mali jesť veľa sacharidov.

A najlepšie v akomkoľvek množstve cestovín. Na triatlonovej trati ich aj tak spália. Každý dobrý tréner však vie, že pre udržanie výbornej muskulatúry a fyzickej výkonnosti by takýto športovci mali užívať aj vitamínové a minerálne prípravky vo forme tekutín či tyčiniek. Toto nie je len prechodný výstrelok. Na stránke Austrálskeho inštitútu športu sa dozviete všetko o aktuálnom zozname živín a doplnkov stravy pre športovcov.

Nezaručuje však, že konkrétna príprava bude u daného hráča fungovať. Občas mu zaškodí napríklad kontroverzný hydrogénuhličitan sodný. Hrozí aj to, že po takýchto raňajkách či večeri bohatej na suroviny dostaneme pozitívny výsledok v antidopingových testoch, čo nás odsúdi na okraj športového života.

Preto by ste mali vždy pamätať na prirodzenú stravu, stravu bohatú na sacharidy, vitamíny a minerálne soli, doplnenú živinami a doplnkami, nikdy nie naopak. To nielen znižuje náklady, ale prispieva k nášmu zdraviu a úspechu v každej inej oblasti života.

Aké sú dobré stránky suplementácie ZMA?

Mnoho ľudí zastáva názor, že doplnenie stravy o ZMA je pre športovcov mimoriadne prospešné. Zaujímavosťou je, že pre ich rozsiahle zloženie sa tieto produkty odporúčajú aj ľuďom trpiacim anémiou. Aké sú zložky ZMA? Nájdeme tam horčík – je zodpovedný za rast svalovej hmoty a za inhibíciu prekyslenia, najmä po intenzívnom cvičení – vďaka tomu predchádza bolestiam!

Ďalšou zložkou je zinok, ktorý je zodpovedný za metabolizmus enzýmov, ovplyvňuje aj tvorbu hormónu testosterónu. Dôležitý je aj vitamín B6 – podieľa sa na metabolizme bielkovín, tukov a sacharidov. Všetky tieto zložky sa navzájom posilňujú. Pravidelný príjem produktu ZMA robí svaly oveľa odolnejšími a ich práca sa predlžuje.

Telo športovca sa po cvičení oveľa lepšie regeneruje – vďaka obsahu horčíka môžeme počítať s pokojnejším spánkom. Užívanie tohto prostriedku tiež ovplyvňuje budovanie čistej svalovej hmoty. To je dôležité pre maratóncov alebo cyklistov.

Tipy pri nákupe doplnkov

Popularita zdravého životného štýlu a starostlivosti o seba spôsobila, že v mnohých obchodoch nájdete stále nové a nové doplnky stravy. Pred ich nákupom stojí za to dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby ste sa vyhli chybám a vybrali si najlepšiu možnosť pre seba.

Lokalita – Hoci doplnky stravy sú už dostupné vo väčšine obchodov, zdravý rozum hovorí, že ich treba kupovať predovšetkým v lekárňach a overených predajniach s bylinkami. Potom si môžete byť istí, že doplnok má všetky schválenia a je bezpečný pre zdravie.

Zloženie – Nevyhnutnosťou pri kúpe doplnkov je tiež oboznámiť sa s ich zložením. Treba si dať pozor, či zoznam neobsahuje látky, na ktoré ste alergický. Ak vám nejaké meno nič nehovorí, požiadajte o pomoc svojho lekárnika alebo predajcu.

Suplementácia je skvelý nápad, pokiaľ sa vykonáva primerane a prispôsobená vašim potrebám. Pred spustením sa preto oplatí dôkladne analyzovať všetky výhody a nevýhody.

About the author