Živiny, ktoré budujú svalovú hmotu, využívajú športovci, ktorí sa venujú pohybovým športom a chcú racionálne zvýšiť svoju svalovú hmotu. Ide o formu doplnku stravy, ktorý vďaka tomu, že je bohatý na ďalšie sacharidy, bielkoviny a tuky, napomáha k uspokojivému tvarovaniu postavy.
Základnou úlohou je vyživovať svaly a udržiavať ich v najlepšej kondícii aj napriek neustálej a intenzívnej fyzickej námahe. Svaly sú zásobované prísadami, ktoré zvyšujú ich hmotu a starajú sa o ne.

Zloženie živín, ktoré zvyšujú hmotu, je založené najmä na srvátkovej bielkovine, vďaka ktorej je živina lepšie stráviteľná, blokuje katabolizmus svalov a urýchľuje regeneráciu organizmu po cvičení.

Živiny majú konzistenciu prášku, ktorý sa rozpustí s vodou alebo mliekom a zvyčajne sa prijíma po cvičení. Je potrebné pripomenúť, že je to aj doplnok stravy, ktorý obohacuje každodennú výživu o zvýšené množstvo bielkovín, ale na tomto produkte nemôžete založiť individuálny jedálny lístok. Svaly budú spolupracovať so živinou najmä pri zvýšenej fyzickej námahe. Takže účinok kondicionéra sa zvyšuje iba vtedy, keď športovec absolvuje intenzívny tréning.

Živiny na tvarovanie sochy športovca

Živiny podporujúce tvarovanie plastiky sú akýmsi doplnkom stravy, ktorý pri ťažkej fyzickej námahe podporí športovca v práci na dokonalom tele.

Doplnky stravy sú pripravované na báze bielkovín, ktoré sú základnou zložkou pri rozvoji a zlepšovaní svalovej sily, ale zároveň robia produkt pre telo ľahko stráviteľný.

Takzvané spaľovače – spaľovače tuku pomáhajú zbaviť sa nepotrebného tukového tkaniva a ovplyvňujú vývoj plastiky. Spaľovač tukov vám umožní efektívnejšie zobraziť svaly, ktoré boli doteraz skryté a vďaka tomu bude môcť športovec efektívnejšie formovať ich štruktúru.

Pôsobenie tohto typu suplementu je primárne založené na zvyšovaní telesnej teploty, vďaka čomu sa cvičenie stáva efektívnejším, rýchlejšie sa spaľujú tuky, ale zároveň dodáva telu energiu, stimuluje ho a chuť cvičiť neustále stúpa.

Cvičenie sa vďaka živinám zdá byť oveľa produktívnejšie a efektívnejšie, pretože je podporovaný namáhavý tréningový proces. Cvičiaci človek dosiahne požadovaný efekt oveľa rýchlejšie.

Aminokyseliny – doplnky BCAA a AAKG

Sila aminokyselín počas intenzívneho tréningového plánu je neoceniteľná. Nesmieme na ne zabúdať, ak chceme vytvoriť peknú sochu pri zachovaní svalového tkaniva.

Dostupný rad aminokyselín s rozvetveným reťazcom zahŕňa dve živiny so záhadne znejúcimi skratkami – BCAA a AAKG. Čím sa líšia, čo obsahujú a kedy ich použiť?

Prvá skratka pre BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (leucín, valín a izoleucín), ktoré sú istým spôsobom prekurzormi bielkovín. Dá sa teda povedať, že užívanie BCAA je efektívnejšie ako klasické proteínové doplnky a funguje od základu. Dostupné vo forme tabliet, práškov, nápojov.

AAKG je zasa kombináciou citrulínu a arginínu – aminokyselín zapojených do tvorivých procesov, vrátane dusíka a kreatínu. Arginín je nedávny farmaceutický objav – jeho vplyv na biochémiu tela je obrovský a jeho vlastnosti pravdepodobne ešte nie sú úplne objavené. Stojí za to zhrnúť, že tento typ suplementov ovplyvňuje suchú, teda najžiadanejšiu svalovú hmotu.

About the author