Vitamín C je nevyhnutný prvok potrebný pre správne fungovanie organizmu. Bežne sa hovorí, že je zodpovedný za imunitný systém a odporúča sa ho konzumovať pri silnom prechladnutí alebo v prvej fáze chrípky. Málokto vie, že vitamín C je zodpovedný za množstvo ďalších činností nášho tela a podporuje regeneráciu zubov a kostí, pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi, je zodpovedný aj za regeneráciu kĺbov a väzov a tiež zlepšuje regeneráciu pokožky.

Podporuje aj regeneráciu svalov – faktor, ktorý je veľmi dôležitý najmä pre športovcov – tvorí tiež kolagén. Ak by sme mohli porovnať dopyt po vitamíne C u športovcov a normálnych ľudí, výsledná škála bude veľmi široká, pretože denná potreba bežného človeka je dávka cca 500mg denne, u športovcov sa zvyšuje minimálne trojnásobne a množstvo do 1500 mg dennej potreby. Toto množstvo sa môže líšiť v závislosti od individuálnych potrieb tela každého človeka.

Izotonika – vplyv na zdravie

Izotonické nápoje patria na poľskom trhu k najochotnejšie nakupovaným – to by nemalo byť prekvapením. Tieto produkty sú relatívne lacné a sú ideálne pre aktívnych ľudí a športovcov. Čo je v ich zložení? Sú bezpečné pre zdravie? Izotonické nápoje obsahujú najmä sacharidy.

Poskytujú injekciu ďalšej energie, ktorá je potrebná pre ľudí venujúcich sa vytrvalostným športom. Cukry obsiahnuté v izotonických nápojoch sú výborne stráviteľné a rýchlo vstrebateľné ľudským telom. Sodík a draslík obsiahnuté v izotonikách sú zodpovedné za reguláciu rovnováhy vody a elektrolytov. Ich prítomnosť ovplyvňuje efektívnejšiu hydratáciu organizmu.

Izotonické nápoje nemajú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Ich činnosťou je predovšetkým poskytnúť potrebné živiny a uspokojiť smäd. Izotonika sú produkty dostupné predovšetkým v obchodoch s potravinami, ale aj v telocvičniach. Nájdeme ich aj v športových predajniach.

Horčík – zdravie je kľúčom k úspechu

Horčík je veľmi dôležitý minerál, ktorý sa podieľa na niekoľkých stovkách metabolických procesov, preto ho pri suplementácii rozhodne netreba prehliadať. Horčík má predovšetkým pozitívny vplyv na prácu našich svalov, ale aj nervovosvalového systému a všetkých druhov procesov výroby energie.

Okrem toho chráni náš systém pred stresom, podporuje prácu tráviaceho a endokrinného systému a reguluje termoregulačné procesy. V prípade jeho nedostatku v organizme výrazne klesá vytrvalosť a fyzická kapacita, čo následne môže viesť k veľmi bolestivým svalovým kontrakciám precvičovaných častí tela.

Horčík sa oplatí konzumovať spolu s vitamínom C, pretože sa hromadí ich ochranný potenciál, čo následne zabezpečuje vyššiu účinnosť. Denná potreba horčíka u športovcov je viac ako 500 mg. Tu je vhodné dodať, že konzumácia alkoholu v nadmernom množstve a tukov negatívne ovplyvňuje schopnosť organizmu absorbovať horčík.

About the author