Srvátka patrí medzi produkty, ktoré oceňujú kulturisti a nadšenci fyzického cvičenia. Práve jeho konzumácia spôsobuje, že svaly oveľa rýchlejšie regenerujú a buduje svalové tkanivo bez tuku.

Prášky sa vyrábajú zo srvátkového proteínu a potom sa rozpustia vo vode. Práve tieto doplnky stravy si najčastejšie vyberajú tí, ktorým záleží na pekne vyrysovanom tele. Takýto koncentrát je najlepším zdrojom bielkovín, po ktorých sa zvyšuje dopyt u ľudí, ktorí intenzívne cvičia.

Srvátkové bielkoviny môžu byť vo forme albumínu alebo globulínu. Ktoré molekuly sa v ňom budú nachádzať, závisí od druhu zvieraťa, z ktorého boli získané. Najčastejšie sa získava srvátkový proteín z kravského mlieka, v ktorom je prítomný alfa laktalbumín a beta laktalbumín.

Takmer všetky esenciálne aminokyseliny možno nájsť v srvátkovom proteínovom koncentráte. To je miesto, kde sú tieto proteíny také silné.

Existuje niekoľko druhov srvátkového proteínu. Toto sú

WPI;
WPH;
WPC.

Vypĺňame medzery v strave
Mnohí z nás dnes jedia jedlo, ktoré nemá žiadnu nutričnú hodnotu. Aby sme predišli výrazným nedostatkom vitamínov a mikroprvkov v našom tele, mali by sme siahnuť po vhodne zvolenej suplementácii.

Aké vitamíny a minerály potrebuje doplniť?
Existuje niekoľko mikro- a makro prvkov, ktoré musíme nájsť v našej strave. Tie obsahujú:
vitamín D3 – jeho nedostatky majú za následok drastické zhoršenie stavu našich kostí;
zinok a horčík – vďaka nim správne funguje náš nervový systém, netrápia nás pretrvávajúce sťahy svalov, pokožka, vlasy a nechty si udržujú pekný vzhľad;
L – karnitín – vďaka nemu oveľa rýchlejšie spaľujeme tuky, je rýchlejší proces regenerácie svalov.

Tablety alebo prírodné produkty?
Veľa ľudí má zlú stravu. Siahajú však po umelých doplnkoch, ktorých je na trhu neúrekom. Oplatí sa po nich siahnuť najmä v jesennom a zimnom období, kedy sú možnosti konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia oveľa menšie. Treba však pamätať na to, že ani tie najlepšie umelé vitamíny nenahradia tie, ktoré si sami zabezpečíme vyváženou stravou.

Rôzne druhy bielkovín

Každý, kto sníva o rozvoji krásne vyrysovaných svalov, by sa mal zoznámiť s typmi bielkovín. Bez dodatočného dopĺňania tejto zložky nebude možné dosiahnuť vysnívané telo.

O konopnom proteíne
Jeden z menej populárnych druhov bielkovín je ten, ktorý sa získava z ľanových semien. Nejde však o chudý proteín. Poskytuje obrovské množstvo vlákniny, ako aj omega 3 a omega 6. Zaujímavosťou je, že tento typ bielkovín obsahuje veľké množstvo kanabinoidov. Prítomnosť THC, látky nachádzajúcej sa v marihuane, je tu však veľmi malá.

Vynechaný hovädzí proteín
Keď hovoríme o bielkovinách, nemožno zabudnúť na živočíšne bielkoviny. Hovädzie mäso je považované za najobľúbenejšie, no mnohí ľudia s ním zaobchádzajú zanedbateľne. Čo sa týka chuti, vyniká chuťou lesných plodov. Premena na práškovú formu je bohužiaľ dosť drahá.

About the author