Pri tréningoch zameraných najmä na nárast svalovej hmoty samotné cvičenia často nestačia na dosiahnutie očakávaných výsledkov v krátkom čase. Zamýšľané výsledky možno dosiahnuť prostredníctvom vyváženej, správne prispôsobenej stravy a doplnkov.

Doplnky na svalovú hmotu treba prispôsobiť typu postavy (ektomorfy, mezomorfy, endomorfy) a typu metabolizmu. Tu by ste si mali vyberať medzi suplementmi s konkrétnym zložením a podľa potreby si môžete vybrať gainer (sacharidovo-proteínové prípravky), vysokoproteínové suplementy alebo vyvážené suplementy. Každá suplementácia by mala byť podporená vhodnými prípravkami bohatými na vitamíny a minerály.

Vyvážený tréning podporený primeraným množstvom odpočinku a dobre zvolenou suplementáciou rýchlo zvýši rast svalového tkaniva. Okrem priberania tieto prípravky urýchľujú regeneráciu svalov, zvyšujú intenzitu a efektivitu cvičenia a dodávajú telu tie správne živiny. Ak chceme rýchlo dosiahnuť zamýšľané účinky, suplementácia je nevyhnutným prvkom dopĺňajúcim tréning.

Čo sú to gainery?

Gainery sú sacharidovo-proteínové suplementy, určené pre športovcov a fyzicky veľmi zaťažených ľudí, ktorí inak nedokážu pokryť energetické a nutričné ​​nedostatky.

Sú to prípravky určené na budovanie svalovej hmoty. Ako doplnok stravy sú nepostrádateľným prvkom procesu budovania svalov. Kvalitné gainery spôsobujú rýchly a efektívny rast svalov, no nie sú to prípravky určené pre každého. Ľudia s tukovým tkanivom nad 15% by tento typ opatrení vôbec nemali používať, pretože len zvýšia množstvo tuku, nie svalov. Ľudia s normálnou stavbou tela, bez sklonu k priberaniu, ich môžu užívať len z času na čas, napríklad keď sa po tréningu nemôžu najesť. Na druhej strane, diskutované ektomorfné suplementy, teda ľudia so štíhlou štíhlou postavou, ktorí majú často problém s udržaním si dostatočne vysokej hmotnosti, sa dajú pokojne zaradiť do jedálnička okolo tréningu.

Zloženie gainerov zahŕňa 15 až 30 % bielkovín (najlepšie obsahujú srvátkové alebo vaječné bielkoviny), značné množstvo sacharidov a malé množstvo tukov, vitamínov a minerálov.

Kreatín – jemný a účinný

Kreatín má možno jednu z najlepších recenzií v komunite kulturistiky. Mnohí si jeho fungovanie a účinnosť otestovali a na vlastnom príklade ukázali rast svalov a ich silu. Ako funguje a odkiaľ pochádzajú jeho vlastnosti?

Počas tréningu sa svaly poškodzujú a regeneráciou sa hromadia. Takto sa buduje svalové tkanivo. Je však veľmi dôležité, koľko živín im pri rekonštrukcii poskytneme, aby mohli skutočne dobre vykonávať svoju prácu. Cestu rekonštrukcie často sprevádza utrpenie – bolesť svalov, bolestivosť, efekt pretrénovania, svalová a telesná slabosť, dehydratácia. To sú len niektoré zo signálov, ktoré nám telo vysiela, keď je po tréningu nespokojné. Ako to zmeniť?

Kreatín je odpoveď. Je to látka, ktorá ovplyvňuje svalový anabolizmus, zvyšuje svalovú silu, pomáha asimilovať bielkoviny, chráni pred tvorbou kyseliny mliečnej. Pri dopĺňaní kreatínu by ste mali pamätať na veľké množstvo pravidelne konzumovanej vody. V kombinácii s ním to pomôže efektívne hydratovať organizmus.

About the author