Existujú dva spôsoby nákupu doplnkov stravy. Jedným z nich je online nakupovanie a druhým návšteva stacionárneho obchodu.
Online nakupovanie
Nemožno poprieť, že nakupovanie online je veľká vymoženosť. Nemusíme vychádzať z domu, internetové obchody sú otvorené 24 hodín denne a kuriér doručí objednávku na uvedenú adresu. Vzhľadom na veľkosti plechoviek s niektorými doplnkami je dodávka domov dokonalým riešením. V internetovom obchode nájdeme aj zoskupené produkty, vďaka čomu nemusíme čítať popis každej živiny v sortimente a prečítame si len tie, ktoré nás skutočne zaujímajú. Je však potrebné pamätať na to, aby ste využívali iba služby renomovaných obchodov, pretože sieť je plná podvodníkov.
Nakupujte v meste
Dnes má takmer každé mesto predajňu športovej výživy. Oplatí sa ho pozrieť, či je predajca kompetentný a vie poradiť s výberom doplnku. Zvyčajne sú zamestnaní ľudia, ktorí poznajú tému živín a pomáhajú vybrať ten ideálny.
Pre koho sú proteínové doplnky odporúčané?
Proteínové doplnky sú produkty súvisiace so suplementáciou stravy – vysoký obsah bielkovín je užitočný najmä pre silových športovcov, ktorí sú vystavení veľkým stratám tejto živiny a tým: ochudobňovaniu svalovej hmoty. Proteínové doplnky využívajú predovšetkým športovci zaoberajúci sa kulturistikou – dbajú na silný rozvoj svalov, preto sú tieto produkty dokonalé.
Aminokyseliny v nich obsiahnuté umožňujú nielen budovať hodnotnú svalovú hmotu, ale aj brzdiť katabolické procesy a urýchľovať proces regenerácie organizmu. Proteínové doplnky konzumujú aj športovci trénujúci fitness alebo beh – v ich prípade je to spojené najmä s budovaním svalovej hmoty a regeneráciou.
Najmä bežci po vyčerpávajúcom behu potrebujú poriadnu dávku aminokyselín. Dôležité však je, ako títo ľudia tento produkt dopĺňajú – v každom prípade je dôležité, aby sa suplement užil ihneď po tréningu, pretože sa dokáže rýchlo vstrebať a brzdiť katabolické procesy.
Pre koho sú sacharidové doplnky určené?
Sacharidové suplementy využívajú predovšetkým vytrvalostní športovci – medzi nich môžeme menovať cyklistov, bežcov a hráčov tímových hier. V ich prípade je veľmi dôležitý stály prísun energie, ktorý je možný napríklad podávaním pomaly vstrebateľných komplexných sacharidov.
Dôležité je aj to, že tieto sacharidy je možné podávať aj počas cvičenia, napríklad vo forme kondenzovaného nápoja alebo energetického koktailu. Kulturisti môžu využívať aj sacharidové doplnky, avšak v oveľa menšej miere ako proteínové doplnky – nepotrebujú až také množstvo sacharidov, ale ak chcú vhodne doplniť stravu, ich užívanie raz denne má opodstatnenie.
Kondičným ľuďom sa určite osvedčia sacharidové doplnky – hneď po tréningu trvajúcom nie menej ako hodinu sa oplatí pripraviť kokteil na báze sacharidového suplementu, ktorý vám umožní rýchlo nabrať silu a motivovať telo k ďalšej práci.
Sú sacharidové doplnky zdravé a bezpečné?
Veľa ľudí sa pýta, či sú doplnky tohto typu zdraviu prospešné a či ich užívanie nebude mať vedľajšie účinky? Mnohí odborníci na výživu a športoví tréneri vás uisťujú, že tieto typy produktov sú dôkladne testované a analyzované z hľadiska ich výkonu, funkčnosti a vplyvu na zdravie.
Samozrejme, základným pravidlom je striedmosť a dodržiavanie odporúčaní dietológov – takéto produkty by ste mali užívať v určitých situáciách, napríklad dlho pred intenzívnym tréningom (komplexné sacharidy), počas tréningu (jednoduché sacharidy). Dôležité je však zvoliť správnu dávku. Dávkovanie závisí aj od formy, v akej sa sacharidy prijímajú.
Predpokladá sa, že v prípade 100 gramov tekutiny by mal byť obsah sacharidov asi 70-80 gramov. Ak by sme však o sacharidových doplnkoch predsa len pochybovali, oplatí sa ich v prvom rade kúpiť v renomovaných športových obchodoch, ako aj spýtať sa na zloženie a sami si ho rozobrať.