V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí snaží zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a znížiť hmotnosť. K tomu je potrebné mať rýchlejší metabolizmus, ktorý dokáže spaľovať kalórie efektívnejšie. Okrem zmeny stravovacích návykov a zvýšenej fyzickej aktivity môže pomôcť aj užívanie rôznych doplnkov stravy. V tomto článku si predstavíme niekoľko doplnkov, ktoré majú pozitívny vplyv na metabolizmus.

Green tea extract

Jeden z najobľúbenejších doplnkov stravy na zvýšenie metabolizmu je extrakt zeleného čaju. Obsahuje katechíny, ktoré stimulujú spaľovanie tukov a zvyšujú energetickú spotrebu organizmu. Navyše má aj antioxidačné účinky, ktoré zlepšujú celkové zdravie organizmu. Doporučené denné dávky sa pohybujú od 250 do 500 mg.

L-karnitín

L-karnitín je aminokyselina, ktorá pomáha pri prenose mastných kyselín do bunkových mitochondrií, kde dochádza k ich oxidácii a využitiu ako zdroja energie. Zvyšuje teda energetickú spotrebu organizmu a pomáha pri spaľovaní tukov. Okrem toho má aj pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a zlepšuje regeneráciu po fyzickej záťaži. Odporúčané dávky sa pohybujú od 500 do 2000 mg.

Chromium picolinate

Chromium picolinate je minerálny doplnok, ktorý sa používa na zvýšenie citlivosti organizmu na inzulín. Inzulín je hormón, ktorý riadi uvoľňovanie glukózy do krvi a jej následné využitie v bunkách. Ak je organizmus nevyspáraný na inzulín, hladina cukru v krvi sa zvyšuje a môže dochádzať k ukladaniu tukov. Chromium picolinate pomáha zlepšiť citlivosť organizmu na inzulín a tým aj zlepšiť metabolizmus. Odporúčané dávky sa pohybujú od 200 do 1000 µg.

CLA (konjugovaná kyselina linolová)

CLA je mastná kyselina, ktorá sa nachádza v mliečnych výrobkoch a mäse hospodnárskych zvierat. Má schopnosť zvyšovať lipolýzu, teda rozklad tukov, a znižovať ukladanie tukov v tukových bunkách. Taktiež môže zlepšiť inzulínovú citlivosť a znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Odporúčané dávky sa pohybujú od 1000 do 4000 mg.

Capsaicin

Capsaicin je látka, ktorá sa nachádza v chilli papričkách. Má schopnosť zvyšovať tepelnú produkciu organizmu a tým aj energetickú spotrebu. Navyše zlepšuje citlivosť inzulínu a má antioxidačné účinky. Capsaicin sa nachádza aj v niektorých doplnkoch stravy vo forme kapsúl alebo tabletiek. Odporúčané dávky sa pohybujú od 30 do 200 mg.

Vitamín B6

Vitamín B6 sa podieľa na mnohých metabolických procesoch v organizme, vrátane metabolizmu tukov a bielkovín. Zlepšuje tiež citlivosť inzulínu a podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré majú vplyv na metabolizmus. Odporúčané dávky sa pohybujú od 1,3 do 1,7 mg.

Výber správnych doplnkov stravy môže byť pre niektorých ľudí veľkou výzvou. Je potrebné mať na pamäti, že doplnky stravy nie sú náhradou za zdravý životný štýl, ale môžu byť užitočným doplnkom. Pred užívaním doplnkov stravy je vždy vhodné poradiť sa s odborníkom a dodržiavať odporúčané dávkovanie. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že každý organizmus je individuálny a niektoré doplnky stravy môžu mať u niektorých ľudí nežiaduce účinky. Ak chcete zlepšiť svoj metabolizmus, je najdôležitejšie zmeniť svoj životný štýl a začať sa zdravšie stravovať a pravidelne cvičiť.

About the author